Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

M113 dla Grecji

Wojska lądowe, 05 lutego 2014

Kongres USA wyraził zgodę na przekazanie Grecji kilkuset gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A3 w ramach rządowego programu wsparcia wojskowego sojusznika.

Transportery opancerzone M113A3 mogą nie trafić do Grecji tak szybko. Świadczy o tym przykład z 2013, kiedy w ramach podobnego programu pomocowego Kongres USA wydał zgodę na przekazanie Atenom 470 pojazdów tego modelu w kilku odmianach. Dostawy wozów opóźnia brak decyzji w sprawie wyboru podmiotu odpowiedzialnego za ich transport do Europy. Koszt takiej usługi wycenia się na 5 mln EUR (21 mln zł) / Zdjęcie: US Army

Zgodnie z decyzją Kongresu USA, Ellinikós Stratós (wojska lądowe Grecji) otrzymają od Waszyngtonu 250-300 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A3. Przekazanie pojazdów odbędzie się w ramach rządowego programu US Excess Defence Articles (EDA), a co za tym idzie, Grecy otrzymają je za darmo.

Jedyne koszta, jakie będą musiały pokryć Ateny, to związane z transportem M113 z USA do kraju, a w dłuższej perspektywie czasowej także wynikające z ich normalnego użytkowania.

W pierwszej kolejności transportery trafią do oddziałów piechoty zmechanizowanej Ellinikós Stratós. Pozwolą tym samym na wycofanie z linii przestarzałych egzemplarzy M113A1. W przyszłości część ex-amerykańskich pojazdów zostanie przekazana jednostkom artyleryjskim, gdzie po częściowym przebudowaniu, zostaną przystosowane do służby jako wozy dowodzenia i kierowania ogniem.

Do przekazania Grekom ex-amerykańskich transporterów opancerzonych dochodzi w dobie kryzysu ekonomicznego, który dotknął także grecki resort obrony. Wymuszone w związku z tym cięcia wydatków obronnych mocno ograniczyły rzeczywisty potencjał Ellinikós Stratós (Katastrofa greckich wojsk lądowych, 2010-10-30), zmuszając je do częściowego przynajmniej przyjmowania pomocy materiałowej od sojuszników (Stare Abramsy dla Grecji?, 2011-12-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.