Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

M113 dla Grecji

Wojska lądowe, 05 lutego 2014

Kongres USA wyraził zgodę na przekazanie Grecji kilkuset gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A3 w ramach rządowego programu wsparcia wojskowego sojusznika.

Transportery opancerzone M113A3 mogą nie trafić do Grecji tak szybko. Świadczy o tym przykład z 2013, kiedy w ramach podobnego programu pomocowego Kongres USA wydał zgodę na przekazanie Atenom 470 pojazdów tego modelu w kilku odmianach. Dostawy wozów opóźnia brak decyzji w sprawie wyboru podmiotu odpowiedzialnego za ich transport do Europy. Koszt takiej usługi wycenia się na 5 mln EUR (21 mln zł) / Zdjęcie: US Army

Zgodnie z decyzją Kongresu USA, Ellinikós Stratós (wojska lądowe Grecji) otrzymają od Waszyngtonu 250-300 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A3. Przekazanie pojazdów odbędzie się w ramach rządowego programu US Excess Defence Articles (EDA), a co za tym idzie, Grecy otrzymają je za darmo.

Jedyne koszta, jakie będą musiały pokryć Ateny, to związane z transportem M113 z USA do kraju, a w dłuższej perspektywie czasowej także wynikające z ich normalnego użytkowania.

W pierwszej kolejności transportery trafią do oddziałów piechoty zmechanizowanej Ellinikós Stratós. Pozwolą tym samym na wycofanie z linii przestarzałych egzemplarzy M113A1. W przyszłości część ex-amerykańskich pojazdów zostanie przekazana jednostkom artyleryjskim, gdzie po częściowym przebudowaniu, zostaną przystosowane do służby jako wozy dowodzenia i kierowania ogniem.

Do przekazania Grekom ex-amerykańskich transporterów opancerzonych dochodzi w dobie kryzysu ekonomicznego, który dotknął także grecki resort obrony. Wymuszone w związku z tym cięcia wydatków obronnych mocno ograniczyły rzeczywisty potencjał Ellinikós Stratós (Katastrofa greckich wojsk lądowych, 2010-10-30), zmuszając je do częściowego przynajmniej przyjmowania pomocy materiałowej od sojuszników (Stare Abramsy dla Grecji?, 2011-12-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.