Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylia wypożyczy Gripeny C/D

Lotnictwo wojskowe, 17 marca 2014

Wojska lotnicze Brazylii wypożyczą od Szwecji 10-12 samolotów wielozadaniowych Gripen C/D.

Wizualizacja Gripena E w barwach wojsk lotniczych Brazylii. Od połowy 2016 brazylijscy piloci będą użytkowali Gripeny C/D, wypożyczone od Szwedów / Rysunek: Saab

Dowódca Força Aérea Brasileira (FAB, wojsk lotniczych Brazylii). gen. Juniti Saito poinformował, że do czasu wejścia do służby pierwszych Gripenów E/F (Dwumiejscowy Gripen F dla Brazylii , 2014-02-06), podległy mu rodzaj sił zbrojnych będzie eksploatował starsze Gripeny C/D. Brasilia zamierza wypożyczyć od Szwecji 10-12 samolotów tego typu. Trafiłyby one do rąk brazylijskich lotników w pierwszej połowie 2016.

Gripeny C/D będą pełniły zadania obrony powietrznej przestrzeni kraju, realizowane obecnie przez F-5EM/FM (Ex-jordańskie F-5 zamiast F-2000?, 2013-09-02). Należy pamiętać, że wprawdzie dostawy Gripenów E dla FAB rozpoczną się w 2018, ale pierwsza wyposażona w nie eskadra będzie zdolna do działania w 2019-2020 – podkreślił gen. Saito.

Senator Aloysio Nunes wyraził wątpliwość, czy brazylijscy piloci zdążą przeszkolić się w odpowiednim czasie, aby zasiąść w kabinach wypożyczonych Gripenów. W odpowiedzi gen. Saito stwierdził, że Szwedzi zapewnią wcześniej wyszkolenie dwóch instruktorów FAB. Mają oni rozpocząć trening w Szwecji już w sierpniu br. Kurs, obejmujący także zagadnienia taktyczne, potrwa ok. roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.