Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3,1 mld CHF za Gripeny?

Lotnictwo wojskowe, 18 stycznia 2013

Szwajcarski rząd zwrócił się oficjalnie do parlamentu o zatwierdzenie zakupu 22 myśliwców wielozadaniowych Saab Gripen F o wartości 3,126 mld CHF. W celu finansowania programu powołano by specjalny fundusz, a spłaty rozłożono by na 10 lat.

Szwajcarskie ministerstwo obrony, obrony cywilnej i sportu zorganizowało w dniach 17. i 18. stycznia prezentację przedsięwzięć związanych z wydatkami modernizacyjnymi szwajcarskich sił zbrojnych, zapraszając parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów. W jej trakcie przedstawiono demonstrator Girpena F, wraz z symulatorem / Zdjęcie: MO Szwajcarii

Szwajcarski rząd zdecydował już o zakupie od szwedzkiego Saaba 22 opracowywanych obecnie myśliwców JAS 39F Gripen. W listopadzie ub.r. skierował do parlamentu wstępną prośbę o zatwierdzenie transakcji Gripeny w szwajcarskim parlamencie, 2012-11-16. Dopiero po jej uzyskaniu możliwe będzie podpisanie ostatecznej umowy mimo, że wyboru konstrukcji dokonano już w grudniu 2011 (Zwycięstwo Gripena w Szwajcarii, 2011-12-01).

Kolejnym formalnym krokiem związanym z finalizacją zakupu jest prezentacja aktualnych planów zakupów resortu obrony, które także kierowane są do przedstawicieli władzy ustawodawczej do zatwierdzenia. Przy tej okazji ujawniono, że resort obrony chce zarezerwować na zakup 22 myśliwców 3,126 mld CHF, co jest zgodne z informacjami ministerstwa przekazywanymi zaraz po ogłoszeniu wyboru szwedzkiej oferty.

Jednocześnie poinformowano, że dla finansowej obsługi kontraktu zostanie powołany specjalny fundusz, czerpiący środki z bieżących budżetów resortu obrony. Spłaty mają trwać 10 lat, a największe obciążenie miałoby przypaść na lata 2014-2016 oraz okres bezpośrednich dostaw (2018-2021). Rząd wstępnie zgadza się, by powstanie tego funduszu zatwierdzili obywatele w powszechnym referendum. Zadeklarowano uzyskanie offsetu o warttości 2,5 mld CHF, przy czym bezpośrednie inwestycje mają przynieść 10 tys. miejsc pracy.

Dane zawarte w dokumencie są sprzeczne z nieoficjalnymi doniesieniami szwajcarskich i szwedzkich mediów o niemal przesądzonym zmniejszeniu ceny Gripenów. Przywoływano przy tej okazji kwoty 2,8 lub nawet 2,2 mld CHF (Tańsze Gripeny dla Szwajcarii, 2012-02-08, Gripeny z bonifikatą?, 2012-12-12). Faktem jest jednak, że ostateczne decyzje w sprawie wartości umowy mogą zostać podjęte po zatwierdzeniu transakcji przez parlament (co jest planowane na wiosnę br.), w czasie finalnego etapu negocjacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.