Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylia nie kupi Rafale?

Lotnictwo wojskowe, 16 grudnia 2013

Według brazylijskich mediów kraj ten na pewno nie kupi francuskich samolotów wielozadaniowych Rafale. Powodem jest zbyt wysoka cena.

Zdjęcie: MO Francji

Jak podaje dziennik Folha de Sao Paulo, Francja nie podpisze z Brazylią kontraktu w sprawie zakupu 36 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale. Paryż zażądał za nie 8 mld USD (24,2 mld PLN), co okazało się zbyt dużym wydatkiem dla Brasilii.

Z tego powodu przebywający w Brazylii prezydent Francois Hollande, któremu towarzyszył prezes Dassault Aviation, Eric Trappier, przerwał w ub. tygodniu rozmowy z panią Dilmą Rousseff. Przypomnijmy, że jej poprzednik na stanowisku prezydenta Kraju Kawy, Luiz Inacio Lula da Silva, już w 2009 ogłosił Rafale zwycięzcą przetargu FX-2. Wojskowi byli jednak zdania, że ich wymagania najlepiej spełnia szwedzki Gripen (Gripen czy Rafale?, 2010-01-06). Następnie jako faworyta wymieniano amerykańskiego Super Horneta (WikiLeaks: kulisy brazylijskiego przetargu, 2010-12-09).

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru nowych samolotów wielozadaniowych dla Força Aérea Brasileira (FAB, wojsk lotniczych Brazylii) pozostawiono nowym władzom, które ukonstytuowały się w 2011. Jednak ogłoszenie przetargu wciąż jest odwlekane (Przetarg na F-X2 ponownie odroczony , 2013-03-11).

Najnowsze doniesienia wskazują jako powód takiego postępowania chęć przypodobania się opinii publicznej przez p. Rousseff, która wkrótce będzie ubiegała się o reelekcję. Jej rząd już znalazł się w ogniu krytyki z powodu wydania olbrzymich sum (szacowanych na 11 mld USD (33,4 mld PLN)) na organizację przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (Brazylijskie bsl dla Pucharu Konfederacji, 2013-05-29, Brazylia zamawia Mavericki, 2013-04-17).

Według Folha de Sao Paulo przetarg na FX-2 zostanie rozstrzygnięty nie wcześniej niż w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.