Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Opóźniony David’s Sling

Wojska lądowe, 23 maja 2014

Pierwsze baterie izraelskiego systemu antyrakietowego, David’s Sling, najprawdopodobniej pojawią się w linii później, niż zapowiadano. Wszystkiemu winne jest zamieszanie wokół nowego budżetu obronnego państwa.

Zapowiadane zmniejszenie budżetu obronnego Izraela na 2015 tłumaczone jest jako główny powód prawdopodobnych opóźnień w rozwoju i wprowadzaniu do służby baterii nowego izraelskiego systemu antyrakietowego. Dzieje się tak mimo tego, że całe przedsięwzięcie jest mocno finansowane przez USA. W perspektywie budżetowej Departamentu Obrony na rok fiskalny 2015 zapowiedziano przekazanie Izraelowi 348 mln USD (1 mld zł) na dalszy rozwój obrony przeciwrakietowej, w tym także systemu David’s Sling / Zdjęcie: MO Izraela

Rozwijany wspólnie przez Rafael Advanced Defense Systems i Raytheon, David’s Sling to jeden z najnowszych izraelskich systemów antyrakietowych (Druga próba David's Sling, 2013-11-20, Test systemu David’s Sling, 2012-11-25). Zdolny do niszczenia rakiet balistycznych, pocisków manewrujących, czy bezzałogowych statków latających w zasięgu od 40 km do 300 km, system idealnie wpasowuje się w lukę między znajdującym się już w linii Iron Dome (Dodatkowe środki na Iron Dome, 2014-03-10), a modernizowanym Arrow 3 (Produkcja Arrow 3 przed zakończeniem prób?, 2014-01-23).

Według wielokrotnych zapowiedzi producentów systemu, pierwsze baterie David’s Sling powinny znaleźć się w linii w 2015. Wiele wskazuje jednak na to, że do tego nie dojdzie. Moshe Ya'alon, minister obrony Izraela, a wraz z nim wielu przedstawicieli sił zbrojnych tego państwa, ostrzegają bowiem, że cały program zaliczy najprawdopodobniej kilkuletnie opóźnienie, któremu winne ma być zamieszanie przy opracowywaniu nowego budżetu obronnego państwa.

David’s Sling rozwijany jest przy współpracy z Raytheonem. Amerykański producent odpowiada za opracowanie istotnej składowej systemu, dwustopniowego pocisku antybalistycznego Stunner oraz 12-kontenerowej wyrzutni / Zdjęcie: Raytheon

Jednym z głośniejszych tematów ostatnich tygodniu w Izraelu stał się bowiem spór między resortami obrony i finansów na temat nowej perspektywy budżetowej tego pierwszego. Powołując się na potrzebę ograniczenia wydatków rządowych, minister finansów Yair Lapid sprzeciwia się planom zwiększenia budżetu obronnego państwa na 2015. Co więcej, zapowiada też zmniejszenie środków finansowych będących do dyspozycji Ya'alona w przyszłym roku.

Perspektywa ograniczonego budżetu obronnego w 2015 zmusiła dowództwo sił zbrojnych Izraela do szukania oszczędności już teraz. Wojskowi zapowiedzieli wstrzymanie rozpisanych na kolejne miesiące br. ćwiczeń rezerwistów. Izraelczycy najprawdopodobniej zrezygnują też z udziału w tegorocznej edycji Red Flag.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.