Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwa kolejne satelity Galileo na orbitach

Astronautyka, Strategia i polityka, 23 sierpnia 2014

Wczoraj rosyjska rakieta nośna Sojuz wyniosła na orbity satelity europejskiego systemu pozycjonowania Galileo. Teraz w skład systemu wchodzi sześć orbiterów, z 30 potrzebnych do jego skompletowania.

Start nowych satelitów systemu Galileo FOC-M1 odbył się z 24-godzinnym opóźnieniem z powodu złych warunków atmosferycznych. 3 godziny i 47 minut po starcie oba statki kosmiczne oddzieliły się od stopnia końcowego Fregat-MT i zostały umieszczone na właściwych orbitach. Ich odległość od powierzchni Ziemi wynosi 23,5 tys. km. Masa każdego z nich wynosi 730 kg / Zdjęcie: ESA

European Space Agency (ESA) konsekwentnie rozwija satelitarny system pozycjonowania Galileo – konkurenta amerykańskiego GPS. W 2020 ma on składać się z 24 satelitów podstawowych i sześciu rezerwowych. Program ma kosztować 5,4 mld euro (22,6 mld zł). Dokładność pozycjonowania dzięki Galileo ma wynosić 3 m (Trzeci start Sojuza z Kourou, 2012-10-13; Ariane 5 wyniosła na orbity 2 satelity, 2012-09-29).

Wczoraj o 12.27 GMT z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Sojuz-ST-B z dwoma kolejnymi satelitami systemu Galileo – FOC-M1 (FM01 i FM02). Oba orbitery to nowe konstrukcje, opracowane samodzielnie w państwach Unii Europejskiej. Zostały zbudowane przez OHB System z Bremy. Nadano im imiona dwóch uczennic – Doresa i Milena (14-letnia Milena Kaznacejewa jest Estonką). Zwyciężyły one w konkursie na rysunek o tematyce kosmicznej zorganizowanym w 2011 przez Komisję Europejską.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.