Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne próby MEADS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 września 2014

Zakończono kilkutygodniowe próby wieloczynnościowego radaru kierowania ogniem (MFCR), wchodzącego w skład systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MEADS.

W odróżnieniu od standardowych radiolokatorów systemu Patriot – które obecnie zapewniają wykrycie celu w wiązce o kącie 90° – MFCR zapewnia obserwację dookólną. Jest przy tym o wiele lżejszy, podobnie jak konkurencyjny radar Arabel systemu SAMP/T / Zdjęcie: Lockheed Martin

Sześciotygodniowe próby MFCR (Multifunction Fire Control Radar) prowadzono na poligonie Pratica di Mare w pobliżu Rzymu i po raz pierwszy w ośrodku testowym MBDA we Freinhausen na południu Niemiec. Przedstawiciele konsorcjum MEADS Int. sprawdzili funkcjonowanie radaru z anteną fazowaną, pracującego w paśmie X, w różnych scenariuszach sytuacyjnych, w tym podczas symulowanych prób zakłócania jego pracy oraz w trakcie przeszukiwania, naprowadzania i śledzenia celów podczas zakłóceń powstających w wyniku obecności obiektów naziemnych. Przeprowadzono także klasyfikowanie danych dotyczących celów z wykorzystaniem informacji o ich ruchu.

System obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej MEADS (Medium Extended Air Defense System) oferowano Siłom Zbrojnym RP w ramach przetargu na dostawę zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu, w programie Wisła. Ostatecznie, amerykańsko-niemiecko-włoska oferta przegrała z propozycjami Raytheona i Eurosam (MEADS International o decyzji IU, 2014-07-03).

Mimo przegranej w polskim przetargu, elementy systemu MEADS prezentowano podczas wrześniowego MSPO w Kielcach. Biorąc udział w kieleckich targach, producent chciał zainteresować swoją ofertą innych potencjalnych nabywców z tej części Europy. W czerwcu przedstawiciele niemieckiego oddziału MBDA, zaangażowanego w opracowanie i rozwój systemu, sugerowali że władze w Berlinie mogą zdecydować się na samodzielne kontynuowanie programu MEADS (MEADS tylko niemiecki? , 2014-06-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra