Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec dialogu technicznego na Wisłę

Przemysł zbrojeniowy, 30 czerwca 2014

Inspektorat Uzbrojenia (IU) ogłosił wyniki drugiego etapu dialogu technicznego z producentami zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu – najważniejszego elementu programu Tarczy Polski.

Jednym z najważniejszych wymogów stawianych producentom w przetargu w ramach programu Wisła jest jak największa polonizacja oferowanego rozwiązania / Zdjęcie: Rayhteon

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zakończeniu dialogu technicznego, stanowiącego etap pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu – Wisła (Dialog techniczny na Wisłę cd., 2014-01-24). W jego wyniku, zaproszenie do udziału w przetargu uzyskały dwa podmioty: amerykański Raytheon oraz konsorcjum Eurosam, w skład którego wchodzą MBDA-Francja oraz Thales.

Dużym zaskoczeniem jest zaproszenie drugiego z podmiotów. Nie brał on bowiem udziału w żadnym z dwóch etapów dialogu technicznego. Wchodzące w jego skład przedsiębiorstwa, składały swoje oferty najpierw oddzielnie (MBDA w ramach konsorcjum OPL na czele z Polskim Holdingiem Obronnym), a następnie razem, po rezygnacji Thalesa z samodzielnego startu w rywalizacji i dołączeniu do wspomnianego OPL.

Największym przegranym dotychczasowego etapu wyboru dostawcy zestawów rakietowych jest z kolei amerykańsko-niemiecko-włoska spółka MEADS International z wciąż rozwijanym systemem Medium Extended Air Defense System (MEADS) (MEADS tylko niemiecki? , 2014-06-18, MEADS z certyfikatem AIMS, 2014-05-21). Podmiot ten został wykluczony z dalszego postępowania przetargowego przez jeden z wymogów stawiany konkurentom – oferowane rozwiązanie ma znajdować się w uzbrojeniu państw członkowskich NATO.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.