Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próba MFCR

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 października 2013

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu próby dookólnego radaru MFCR (Multifunction Fire Control Radar) wchodzącego w skład systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MEADS (Medium Extended Air Defense System).

Do zapowiadanej od dłuższego czasu próby podwójnego przechwytywania celów ma dojść w listopadzie. Ze względu na brak środków finansowych na dalszy rozwój MEADS, będzie to najprawdopodobniej ostatni test opracowanego przez Niemcy, Włochy i USA systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej / Zdjęcie: Lockheed Martin

Próba została przeprowadzona w ostatnim czasie na terenie ośrodka testowego US Army White Sands w Nowym Meksyku. Jej celem była ocena funkcjonowania dookólnego radaru MFCR działającego w paśmie X.

MFCR miał za zadanie wykrycie oraz śledzenie lotu pocisku balistycznego krótkiego zasięgu, MGM-52 Lance. Założeniem próby nie było przechwycenie celu, dlatego też pocisk nie został wyposażony w głowicę bojową.

Była to pierwsza próba radaru MFCR, w której użyty został realny pocisk balistyczny. W przeszłości MEADS śledził i przechwytywał m.in. latające cele wielokrotnego użytku Beechcraft MQM-107 Streaker, jak w przypadku testu z końca listopada 2012 (Udany test MEADS, 2012-12-03).

Opisywane wydarzenie było jednym z ostatnich etapów przygotowań do zapowiadanej od dawna próby podwójnego przechwytywania celów. Jej scenariusz zakłada przechwycenie przez system pocisku balistycznego oraz celu symulującego pocisk samosterujący, nadlatujących z przeciwnych kierunków. Podobnie jak w przypadku tych poprzednich, także i ta próba zostanie przeprowadzona w White Sands.

Zapowiedziana na początek listopada próba będzie najprawdopodobniej ostatnią w dotychczasowej historii MEADS. Ze względu na brak środków finansowych, program rozwoju systemu będzie musiał zostać zawieszony (Koniec MEADS, 2011-02-18). Szansą na jego kontynuację mogą być ewentualne zamówienia eksportowe. Stąd też tak duża waga przykładana do listopadowego testu.

Warto zaznaczyć, że MEADS spełnia wymagania polskiego programu zakupu systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego średniego zasięgu Wisła (14 chętnych na Wisłę, 2013-06-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra