Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cobra Gold 2015 realne?

Strategia i polityka, 10 października 2014

USA przeprowadzą dialog z tymczasowymi władzami Tajlandii w sprawie ewentualnej organizacji przyszłorocznej edycji wielonarodowych ćwiczeń wojskowych, Cobra Gold.

W tegorocznej edycji ćwiczeń Cobra Gold udział wzięło ponad 13 tys. żołnierzy z USA i 5 państw Azji / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Organizacja Cobra Gold 2015, wielonarodowych azjatyckich ćwiczeń wojskowych prowadzonych od 1983, stanęła pod znakiem zapytania po wiosennym przewrocie stanu, wskutek którego władzę w Tajlandii przejęła junta wojskowa. W typowej dla siebie reakcji, władze USA zagroziły Tajom zawieszeniem współpracy wojskowej, wstrzymując jednocześnie dalsze udzielanie pomocy materiałowej i finansowej tajskim siłom zbrojnym.

Wśród możliwych dalszych reperkusji wymieniano m.in. wstrzymanie dostaw zakupionych przez Tajów śmigłowców transportowych UH-72A Lakota (Kolejne Lakoty dla Tajlandii, 2014-09-30), a także zawieszenie współpracy szkoleniowej.

Według amerykańskich mediów, pod koniec miesiąca w Bangkoku odbędą się konsultacje w sprawie szczegółów organizacji przyszłorocznej edycji ćwiczeń. Ustalane mają być m.in. szczegóły związane z liczbą amerykańskiego sprzętu wojskowego przerzucanego na czas Cobra Gold do Indochin, miejsc jego składowania i sposobu transportu na poligony.

Informacje amerykańskiej prasy wskazują, że mimo oficjalnych deklaracji, władze w Waszyngtonie nie zrezygnują z przyszłorocznych ćwiczeń w Azji. Wielu komentatorów podkreśla bowiem, że poza typowo wojskowym wymiarem całego przedsięwzięcia, jest ono również ważnym elementem amerykańskiej strategii politycznej w regionie. Zwłaszcza w dobie rywalizacji terytorialnej z ChRL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.