Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA ograniczają współpracę z Tajlandią

Strategia i polityka, 25 maja 2014

Waszyngton zdecydował o odwołaniu wspólnych ćwiczeń US Marines z armią Tajlandii. Odwołano też planowane wizyty wysokich rangą wojskowych.

Królewskie Tajlandzkie Siły Zbrojne dokonały przewrotu, przejmując 20 maja władzę, wprowadzając stan wojenny po miesiącach niepokojów społecznych, w których zginęło kilkadziesiąt osób. Dowódca armii, generał Prayuth Chan-ocha ogłosił co prawda, że nie jest to pucz, ale wkrótce nastąpiły aresztowania polityków, w tym byłej premier Yingluck Shinawatry. Rozwiązano też różne organy władzy, między innymi senat.

W odpowiedzi na postępowanie tajlandzkich wojskowych, Stany Zjednoczone, silnie od lat związane z Tajlandią, zdecydowały o ograniczeniu sięgającej czasów wojny koreańskiej i wietnamskiej współpracy wojskowej. Dotyczy to zarówno dostaw uzbrojenia, jak i wspólnych ćwiczeń oraz spotkań wysokich rangą wojskowych. Waszyngton poprzez różnego rodzaju naciski, chce by armia Tajlandii wróciła do koszar i przywróciła demokratyczne rządy cywilne.

Jutro, w poniedziałek miały rozpocząć się manewry Cooperation of Afloat Readiness and Training (CARAT). Miało w nich wziąć kilkuset Marines i marynarzy amerykańskich. Pentagon w ostatniej chwili zdecydował o odwołaniu tych ćwiczeń.

Zrezygnowano też z zaplanowanych na czerwiec wzajemnych wizyt wysokiej rangi dowódców. Do Tajlandii nie przybędzie dowódca Floty Pacyfiku, adm. Harry Harris. Z kolei na Hawaje, do US Pacific Command nie przyleci delegacja Tajlandii.

Pentagon zawiesił równocześnie wsparcie finansowe dla Bangkoku. Jest to jednak gest symboliczny. W 2013 jego całkowita wartość wyniosła 10,5 mln USD. Teraz wstrzymano pomoc wojskową wartą zaledwie 3,5 mln USD. Dalsze restrykcje są dopiero rozważane. Chodzi m.in. o dostawy w 2015 sześciu śmigłowców UH-72A Lakota (Tajskie Lakoty zagrożone, 2014-05-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.