Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA ograniczają współpracę z Tajlandią

Strategia i polityka, 25 maja 2014

Waszyngton zdecydował o odwołaniu wspólnych ćwiczeń US Marines z armią Tajlandii. Odwołano też planowane wizyty wysokich rangą wojskowych.

Królewskie Tajlandzkie Siły Zbrojne dokonały przewrotu, przejmując 20 maja władzę, wprowadzając stan wojenny po miesiącach niepokojów społecznych, w których zginęło kilkadziesiąt osób. Dowódca armii, generał Prayuth Chan-ocha ogłosił co prawda, że nie jest to pucz, ale wkrótce nastąpiły aresztowania polityków, w tym byłej premier Yingluck Shinawatry. Rozwiązano też różne organy władzy, między innymi senat.

W odpowiedzi na postępowanie tajlandzkich wojskowych, Stany Zjednoczone, silnie od lat związane z Tajlandią, zdecydowały o ograniczeniu sięgającej czasów wojny koreańskiej i wietnamskiej współpracy wojskowej. Dotyczy to zarówno dostaw uzbrojenia, jak i wspólnych ćwiczeń oraz spotkań wysokich rangą wojskowych. Waszyngton poprzez różnego rodzaju naciski, chce by armia Tajlandii wróciła do koszar i przywróciła demokratyczne rządy cywilne.

Jutro, w poniedziałek miały rozpocząć się manewry Cooperation of Afloat Readiness and Training (CARAT). Miało w nich wziąć kilkuset Marines i marynarzy amerykańskich. Pentagon w ostatniej chwili zdecydował o odwołaniu tych ćwiczeń.

Zrezygnowano też z zaplanowanych na czerwiec wzajemnych wizyt wysokiej rangi dowódców. Do Tajlandii nie przybędzie dowódca Floty Pacyfiku, adm. Harry Harris. Z kolei na Hawaje, do US Pacific Command nie przyleci delegacja Tajlandii.

Pentagon zawiesił równocześnie wsparcie finansowe dla Bangkoku. Jest to jednak gest symboliczny. W 2013 jego całkowita wartość wyniosła 10,5 mln USD. Teraz wstrzymano pomoc wojskową wartą zaledwie 3,5 mln USD. Dalsze restrykcje są dopiero rozważane. Chodzi m.in. o dostawy w 2015 sześciu śmigłowców UH-72A Lakota (Tajskie Lakoty zagrożone, 2014-05-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.