Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 czerwca 2013

USA i Filipiny rozpoczęły kilkudniowe ćwiczenia wojskowe na wodach Morza Południowochińskiego.

Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Fitzgerald (DDG 62) na wodach Pacyfiku. Jego obecność w pobliżu spornej wyspy Huangyan stanowi wyraźne przesłanie polityczne, potwierdzające poparcie USA udzielane władzom Filipin w sporze terytorialnym toczonym z ChRL i Tajwanej / Zdjęcie: US Navy

Ćwiczenia rozpoczęły się dzisiaj i trwać będą do 2 lipca. Bierze w niej udział kilka jednostek nawodnych marynarek wojennych obydwu państw, w tym m.in. amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Fitzgerald (DDG 62) oraz filipińska fregata typu Gregorio del Pilar, BRP Gregorio del Pilar (PF 15).

Rozpoczęte dzisiaj ćwiczenia są elementem większego programu gier wojennych realizowanych przez USA i pozostałe państwa regionu, Cooperation Afloat Readiness and Training (CARAT). Wcześniej brał w nich udział m.in. okręt klasy Littoral Combat Ship, USS Freedom (LCS 1) (USS Freedom dotarł do Singapuru, 2013-04-19).

Amerykańsko-filipińskie ćwiczenia, poza aspektem szkoleniowym, mają w sobie także wyraźny podtekst polityczny. Ich realizacja odbywa się bowiem na wodach w pobliżu wyspy Huangyan, będącej przedmiotem ciągnącego się od lat sporu terytorialnego pomiędzy ChRL, Tajwanem i Filipinami. W ocenie Pekinu, fakt obecności okrętów wojennych USA na otaczających sporny obszar wodach stanowi wyraźne wsparcie stanowiska władz w Manili.

Udział USA w ćwiczeniach morskich realizowanych w pobliżu Huangyan wpisuje się w rywalizację strategiczną z ChRL na wodach Morza Południowochińskiego (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Wydarzenie stanowi też okazję poprawy relacji Waszyngtonu z władzami w Manili po styczniowym wypadku z udziałem trałowca typu Avenger, USS Guardian (MCM 5), który miał tragiczne konsekwencje dla ekosystemu cennej turystycznie filipińskiej rafy koralowej Tubbataha Reef (Koniec śledztwa w sprawie USS Guardian, 2013-06-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.