Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na Lakoty dla Tajlandii

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 04 kwietnia 2014

Departament Obrony USA zlecił EADS North America produkcję i dostawę 6 śmigłowców UH-72A Lakota, przeznaczonych dla wojsk lądowych Tajlandii.

Tajskie UH-72A Lakota będą użytkowane przez wojska lądowe m.in. do transportu żołnierzy lub zaopatrzenia, a w razie potrzeby mogą służyć do ewakuacji rannych z pola walki / Zdjęcie: Airbus Helicopters

Zlecenie o wartości 34 mln USD (102,8 mln zł) zostanie zrealizowane do kwietnia 2015. Zakłada ono wyprodukowanie i dostarczenie US Army (wojsko lądowym USA) 6 śmigłowców UH-72A Lakota, które w ramach rządowego programu Foreign Military Sale (FMS) zostaną następnie przekazane Tajlandii. Za produkcję wiropłatów odpowiadać będą zakłady EADS North America w Columbus w stanie Mississippi.

O możliwości zakupu przez Tajów UH-72A mówiło się od kilku miesięcy (Tajlandia chce kupić UH-72A, 2013-06-21). Jesienią zeszłego roku władze w Bangkoku ogłosiły, że zabezpieczyły już odpowiednie środki finansowe na ten cel (Tajlandia zebrała środki na zakup UH-72A, 2013-10-11). Co ciekawe, wówczas mówiło się, że wiropłaty mogą kosztować 55 mln USD (166,3 mln zł). Niższa cena końcowa może być wynikiem toczonych w ostatnim czasie negocjacji, rezygnacji Tajów z części wyposażenia pokładowego śmigłowców lub wybranych elementów wsparcia logistyczno-technicznego producenta.

Roczny okres realizacji zlecenia daje szansę na to, że dostawy śmigłowców nie zostaną zakłócone przez niepokoje społeczne, wywołane w Tajlandii wielomiesięcznymi protestami przeciwko władzom centralnym (Kryzys polityczny zagrozi tajskim zbrojeniom?, 2014-01-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.