Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Lakoty dla Tajlandii

Lotnictwo wojskowe, 30 września 2014

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do uzyskania zgody na sprzedaż Tajlandii kolejnych lekkich śmigłowców transportowych UH-72A Lakota, będących wojskową odmianą cywilnych EC145.

Tajlandia jest pierwszym zagranicznym nabywcą UH-72A Lakota. Śmigłowce będą używane przede wszystkim do transportu żołnierzy i zaopatrzenia. W razie potrzeby, będą też wspierać ogniem jednostki lądowe / Zdjęcie: Airbus Helicopters

Przesłane do Kongresu USA dokumenty, zawierają prośbę o zgodę na sprzedaż Tajlandii 9 śmigłowców UH-72A Lakota wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym urządzeniami łączności radiowej i stacjami planowania misji, a także częściami zamiennymi i dokumentacją techniczną. Tajowie oczekują też wsparcia technicznego ze strony producenta i przeszkolenia pilotów i personelu obsługowego. Wartość potencjalnego porozumienia szacowana jest na 89 mln USD (293 mln zł).

Za produkcję i dostawę śmigłowców będą odpowiadały zakłady Airbus Helicopters w Columbus w stanie Mississippi. W pierwszej kolejności wiropłaty trafią do US Army, która będzie występowała w przedsięwzięciu jako pośrednik. Lakoty zostaną bowiem sprzedane Tajom w ramach rządowego programu Foreign Military Sale.

W kwietniu br. Bangkok zamówił już 6 wiropłatów tego typu (Pierwsza tajska Lakota gotowa, 2014-05-19). Według pierwotnych ustaleń, ich dostawy miały zakończyć się w 2015. Z czasem władze w Waszyngtonie zagroziły jednak Tajom wstrzymaniem przekazania śmigłowców, w reakcji na niedawny wojskowy zamach stanu (USA ograniczają współpracę z Tajlandią, 2014-05-25, Tajskie Lakoty zagrożone, 2014-05-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.