Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tuzin okrętów dla Trynidadu i Tobago

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 14 maja 2015

Holenderska Damen Shipyards Group dostarczy straży wybrzeża Trynidadu i Tobago serię okrętów patrolowych i jednostek logistycznych.

Trynidad i Tobago zakupi tuzin nowych okrętów, w tym 4 patrolowce Stan Patrol 5009. Okręty mają 50 m długości i 9,4 m szerokości. Wypierają ok. 500 t. Rozwijają prędkość 23 w. Zasięg wynosi 4630 km. Uzbrojenie jednostki dopasowywane jest do wymagań użytkownika. Standardowo okręty przenoszą 7,62-mm km lub 12,7-mm wkm. Alternatywą są zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla zespołów interwencyjnych oraz łodzi półsztywnych / Zdjęcie: Damen Shipyards Group

Władze tego południowoamerykańskiego państwa zdecydowały się na kupno czterech okrętów patrolowych typu Stan Patrol 5009, dwóch jednostek zaopatrzeniowych Fast Crew Supply 5009 oraz sześciu łodzi interwencyjnych Interceptor DI 1002. Koszt programu nie został podany do publicznej wiadomości. Nowe jednostki trafią do dowództwa straży wybrzeża.

Okręty będą służyć do patrolowania i ochrony wód morza terytorialnego oraz wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Podstawowych zadaniem jednostek będzie walka z przemytem kontrabandy, nielegalną imigracją i piractwem morskim. Niewykluczone, że patrolowce typu SP 5009 dołączą do wielonarodowej operacji antynarkotykowej Martillo (hiszp. Młotek), prowadzonej na wodach Morza Karaibskiego pod przywództwem i kontrolą amerykańskiej straży wybrzeża i marynarki wojennej.

Zakup okrętów holenderskiej grupy stoczniowej jest elementem większego programu zbrojeniowego marynarki wojennej i straży wybrzeża tego południowoamerykańskiego państwa. Władze Trynidadu i Tobago ogłosiły na początku 2015 plan zakupu 16 łodzi półsztywnych, podobnej liczby poduszkowców i bezzałogowców, sześciu 30-metrowych kutrów patrolowych oraz nieokreślonej liczby okrętów patrolowych o długości 60-75 m (Plany zakupowe Trynidadu i Tobago, 2015-01-14).

Co ciekawe, w planach zakupowych nie znalazły się pełnomorskie okręty patrolowe. Władze centralne chcą uniknąć błędów popełnionych przez poprzednią ekipę rządową, która zdecydowała się na pozyskanie trzech 90-metrowych patrolowców typu Port of Spain od BAE Systems (Odszkodowanie dla Trynidadu i Tobago, 2012-11-19). Jednostki nie zostały ostatecznie odebrane. Odkupiła je marynarka wojenna Brazylii (Ostatni Amazonas w służbie, 2013-09-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra