Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto próby operacyjne F-35B

Lotnictwo wojskowe, 20 maja 2015

Lotnicy USMC rozpoczęli próby operacyjne samolotów wielozadaniowych F-35B na pokładzie okrętu desantowego USS Wasp.

F-35B ląduje na pokładzie USS Wasp, rozpoczynając w ten sposób etap prób operacyjnych / Zdjęcie: US Marine Corps

W poniedziałek na pokładzie okrętu desantowego USS Wasp (LHD-1) wylądowało 6 samolotów wielozadaniowych F-35B Lightning II z eskadr stacjonujących w MCAS Beaufort i MCAS Yuma. Na pokład desantowca zaokrętowano pilotów i personel obsługowy ze składu następujących jednostek lotnictwa US Marine Corps: Operational Test and Evaluation Squadron 22, Marine Fighter Attack Squadron 121, Marine Fighter Attack Training Squadron 501 oraz Marine Aviation Logistics Squadrons 13 i 31. Był to początek etapu prób operacyjnych (OT-1), które realizowane będą przez następne 2 tygodnie.

W trakcie OT-1 zbadane zostanie przystosowanie F-35B do wykonywania różnorodnych operacji lotniczych i czynności obsługowych na pokładzie USS Wasp. Wykonywane będą loty w dzień i w nocy, przy różnej konfiguracji uzbrojenia i wyposażenia oraz zrealizowane zostanie odtwarzanie zdolności bojowej niezależnie od pory doby. Oprócz tego sprawdzana będzie kompatybilność  instalacji płatowcowych i okrętowych oraz oprogramowanie używane podczas startu i lądowania, a także zbadane zostaną wszystkie aspekty związane z obsługą techniczną i wsparciem logistycznym F-35B zaokrętowanych na desantowcu.

Analiza danych zgromadzonych podczas OT-1 pozwoli na opracowanie wymagań i przepisów niezbędnych do zgłoszenia przez USMC wstępnej zdolności operacyjnej F-35B do bazowania na pokładach okrętów US Navy i państw sojuszniczych (F-35B USMC na brytyjskich lotniskowcach?, 2015-04-29). Ma to nastąpić w lipcu br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.