Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Certyfikat FAA dla Cessny Latitude

Lotnictwo cywilne, 08 czerwca 2015

Amerykańskie władze lotnicze przyznały Certyfikat Typu biznesjetowi Cessna Latitude.

Pierwsze seryjne Cessny Latitude trafią do użytkowników w 2016 / Zdjęcie: Cessna

Cessna poinformowała o uzyskaniu Certyfikatu Typu Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) dla samolotu odrzutowego klasy biznes Latitude. W maju br. po raz pierwszy wykonał on przelot transatlantycki, pojawiając się na wystawie EBACE w Genewie. Jednym z jego odcinków było trwający 5 godzin lot non stop z St. John's w Kanadzie, leżącego na południowym wschodzie Nowej Fundlandii, nad Atlantykiem, do hiszpańskiej Walencji.

Program prób w locie Cessny Latitude rozpoczęto w lutym 2014. W badaniach wzięły udział cztery samoloty, które wykonały łącznie 690 lotów, trwających 1697 godzin.

Kabina Citation Latitude, o wysokości 1,83 m, mieści 7-9 pasażerów. Skrzydła i usterzenie samolotu są identyczne, jak w modelu Citation Sovereign.

Zasięg obliczeniowy samolotu to 4630 km. Zespół napędowy stanowią 2 silniki turbowentylatorowe Pratt & Whitney PW306D, z elektronicznym układem sterowania FADEC, pozwalające na rozwinięcie prędkości przelotowej 815 km/h.

Cena jednostkowa odrzutowca szacowana jest na 14,9 mln USD (nieco ponad 45 ml zł). Jednym z pierwszych nabywców było przedsiębiorstwo Net Jets, które zamówiło 150 Latitude. Dostawy seryjnych samolotów rozpoczną się w przyszłym roku (Pierwsza seryjna Cessna Latitude, 2015-01-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.