Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec OHP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 października 2015

We wtorek US Navy ostatecznie zakończyła eksploatację fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry.

USS Simpson najprawdopodobniej zostanie odsprzedana, któremuś z sojuszników USA. Podobnie jak pozostałe fregaty typu OHP wycofywane ze służby w ostatnich latach / Zdjęcie: USN

Jedną z ofiar wymiany pokoleniowej, jaka od kilku lat dokonywana jest w amerykańskiej flocie, są fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Pery (USS Kauffman wycofany z linii, 2015-09-21; Trwa remont ORP Gen. K. Pułaski , 2015-07-29). We wtorek US Navy oficjalnie zakończyła eksploatację tych jednostek, wycofując ze służby ostatnią z fregat, USS Simpson (FFG 56).

Uroczystość opuszczenia amerykańskiej bandery z USS Simpson zebrała w Naval Station Mayport na Florydzie przedstawicieli dowództwa US Navy i członków załogi okrętu. Jednostkę wycofano z linii po 30 latach służby, pełnionej na wodach Oceanu Indyjskiego, Morza Śródziemnego i Atlantyku.

USS Simpson wsławił się udziałem w najważniejszej akcji bojowej US Navy od II wojny światowej – operacji Praying Mantis. Fregata wchodziła w skład zespołu zadaniowego, który 18 czerwca 1988 zatopił na wodach Zatoki Perskiej irański kuter rakietowy Joshan, trafiając go serią pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.