Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnia misja OHP

Marynarka wojenna, 13 stycznia 2015

USS Kauffman wyszedł z morze na misję, która będzie ostatnią nie tylko dla tego okrętu, ale także w historii amerykańskich fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry.

USS Kauffman (FFG 59) wyrusza na ostatnią misję morską w historii fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry / Zdjęcie: US Navy

USS Kauffman (FFG 59) wyszedł w niedzielę z portu macierzystego Naval Station Norfolk i skierował się na wody Morza Karaibskiego. Na najbliższe miesiące fregata zostanie podporządkowana dowództwu 4. Floty US Navy. Okręt będzie służył do walki z przemytem narkotyków i nielegalną imigracją z państw Ameryki Środkowej i Południowej na północ. Jednostka dołączy m.in. do wielonarodowej operacji morskiej Martillo.

Rozpoczęta przed kilkoma dniami misja USS Kauffman jest nie tylko ostatnią dla tej jednostki, ale również w historii amerykańskich fregat typu OHP. Okręt zostanie oficjalnie wycofany z linii jesienią 2015. Wcześniej służbę zakończą m.in. USS Vandegrift (FFG 48), USS Taylor (FFG 50), USS Gary (FFG 51), USS Elrod (FFG 55), USS Simpson (FFG 56), USS Samuel B. Roberts (FFG 58) oraz USS Rodney M. Davis (FFG 60). Większość z nich przejdzie remont i umiarkowaną modernizację. Następnie zostaną przekazane lub odsprzedane sojusznikom USA, w tym Meksykowi i Republice Chińskiej (OHP nie dla wszystkich, 2015-01-07).

Miejsce fregat typu OHP zajmą w linii okręty klasy LCS, typów Freedom i Independence. Fala krytyki, jaka w ostatnich latach spadła na te jednostki, poddaje jednak w wątpliwość ich rzeczywisty potencjał operacyjny. Wiele obaw budzi m.in. zbyt słabe uzbrojenie (Poufna krytyka LCS, 2013-05-21).

W odpowiedzi na coraz powszechniejszą krytykę US Navy rozpoczęła próby uzbrojenia, które w przyszłości może być przenoszone przez LCS. Dla przykładu, jesienią 2014 z LCS typu Independence, USS Coronado (LCS 4) odpalono pocisk przeciwokrętowy Kongsberg NSM (Naval Strike Missile, NSM jako uzbrojenie LCS?, 2014-09-17). Producent zestawów rakietowych zapowiedział już kontynuację programu testowego w br. (IndoDefence 2014: NASAMS dla Azji, 2014-11-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.