Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie Kałasznikowy z Indii?

Przemysł zbrojeniowy, 11 listopada 2015

Rosjanie ujawnili, że prowadzą zaawansowane rozmowy z indyjskimi przedsiębiorstwami dotyczące produkcji broni strzeleckiej Koncernu Kałasznikow w Indiach.

Rosjanie wiele lat temu przestali dostarczać do Indii karabinki AK/AKM. Hindusi kupowali setki tysięcy tych konstrukcji po 1990 z arsenałów wielu państw dawnego Układu Warszawskiego m.in. Rumunii (na zdjęciu), Bułgarii czy NRD. Od kilku lat próbują też odtworzyć rosyjskie karabinki samodzielnie, bez większych sukcesów / Zdjęcie: MD Info

Dyrektor Koncernu Kałasznikow Aleksiej Kriworuczko poinformował o trwających od początku 2015 negocjacjach dotyczących utworzeniu spółki joint venture mającej produkować wybrane modele rosyjskiej broni w Indiach. Rozmowy prowadzone są z kilkoma indyjskimi przedsiębiorstwami, tak prywatnymi, jak i państwowymi.

Kriworuczko przypominał, że pierwsze propozycje dotyczące wytwarzania karabinków AK serii 100 były omawiane ponad 7 lat temu (Kałasznikow z Indii, 2008-02-20). Rosjanin podkreślił jednak, że obecne negocjacje prowadzone są jedynie przez zainteresowane podmioty, a nie z indyjskim ministerstwem obrony. To lokalny partner ma podjąć ewentualne rozmowy o dostawach rosyjskiej broni do sił zbrojnych tego państwa.

Dyrektor Koncernu Kałasznikow poinformował, że szacowany koszt wspólnych inwestycji w Indiach ponoszony przez obie strony potencjalnego porozumienia to około 100 mln USD (392 mln zł). Obejmuje to stworzenie linii produkcyjnej, dostawy maszyn, przyrządów i wdrożenie broni do produkcji seryjnej. Przy czym aport indyjskiego partnera może obejmować grunt pod inwestycje, zabudowania i urządzenia. Wszystko zależy od wymaganego miejscowego poziomu indianizacji.

Aleksiej Kriworuczko poinformował, że zakładana wielkość produkcji to 50 tys. egzemplarzy broni rocznie, z możliwością jej zwiększenia. Według dyrektora rosyjskiego przedsiębiorstwa, Hindusi są zainteresowani wytwarzaniem kilku odmian broni indywidualnej do amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 39. Niekoniecznie mają to być modele będące w bieżącej ofercie, ale też zmodyfikowane wersje karabinków opracowane według wskazań zamawiającego (Koniec programu MCAR?, 2015-06-17).

W zależności od poziomu zaangażowania finansowego lokalnego partnera i uzyskanych przez niego zamówień, Rosjanie zakładają odpowiedni zakres transferu technologii. Ma on obejmować m.in. przekazanie wiedzy dotyczącej nakładanie powłok ochronnych, chromowania czy wytwarzania elementów z wytrzymałego tworzywa sztucznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.