Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sześciu chętnych na dostawy 8,6-mm karabinów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 listopada 2015

Sześć przedsiębiorstw jest zainteresowanych udziałem w postępowaniu na nowe 8,6-mm powtarzalne karabiny snajperskie dla Wojska Polskiego.

Wojsko poszukuje powtarzalnych wielokalibrowych karabinów snajperskich do amunicji 8,6 mm x 70 i 7,62 mm x 51 o masie nie większej niż 7 kg i długości całkowitej do 1300 mm. Długość lufy ma być nie mniejsza, niż 660 mm. Magazynek ma mieścić co najmniej 5 sztuk amunicji. Siła nacisku na spust w granicach od 1 do 2,5 N. Energia odrzutu broni nie większa od 30 J. Wymagana żywotność karabinu to 10 tys. strzałów / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek

RAPORT-wto uzyskał informacje z Inspektoratu Uzbrojenia o sześciu wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę 150 powtarzalnych karabinów snajperskich (pod kryptonimem Kij) do amunicji 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum), systemu celowników (luneta i przystawka termo- lub noktowizyjna), jak też 50 tys. nabojów (Przetarg na 8,6-mm karabiny snajperskie, 2015-09-30). Warto dodać, że Wojsko Polskie szuka broni snajperskiej z wymiennymi lufami kalibru 8,6 i 7,62 mm. Chęć udziału w przetargu wyraziło czterech rodzimych przedstawicieli zagranicznych wytwórców konstrukcji precyzyjnych: Cenzin, M.K. Szuster, IBCOL Polska i UMO oraz dwóch producentów - polskie Zakłady Mechaniczne Tarnów i fińskie SAKO Ltd.

UMO jest polskim przedstawicielem Remingtona, stąd oferowany jest karabin Remington MSR (Modular Sniper Rifle). Także amerykańską broń oferuje Cenzin, który na MSPO wystawiał wielokalibrowy model Barrett MRAD (Multi-Role Adaptive Design). M.K. Szuster od lat oferuje broń brytyjskiego producenta Accuracy International i nie inaczej jest tym razem. Na MSPO prezentowano karabin AI AXMC (AX Multi Calibre). Ciekawostką jest bezpośredni udział Finów, nie przez polskiego dystrybutora, niemniej oferują oni Wojsku Polskiemu interesujący wielokalibrowy karabin snajperski TRG M10 (DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10, 2011-09-14). Większość tych konstrukcji była wcześniej oferowana wojskom specjalnym Stanów Zjednoczonych podległym USSOCOM w ramach programu Precision Sniper Rifle (SHOT Show 2014: Debiutuje Remington PSR, 2014-01-16)

Całkowicie inaczej przestawia się oferta tarnowskich Zakładów Mechanicznych (ZMT). Jak dowiedział się RAPORT-wto przedsiębiorstwo przystąpiło do postępowania nie z jedną, ale dwoma konstrukcjami strzeleckimi. ZMT oferuje Wojsku Polskiemu karabiny snajperskie Alex-338 do amunicji 8,6 mm x 70, a zamiast wymiennej lufy… pewną liczbę karabinów Bor do naboju 7,62 mm x 51 NATO (konstrukcja jest już wprowadzona do uzbrojenia Wojska Polskiego, co ułatwia logistykę). Przedstawiciele tarnowskich zakładów stoją bowiem na stanowisku, że wymienna w warunkach polowych lufa broni snajperskiej używana tylko do szkolenia nie ma sensu. Sugerują dostawy w ramach postępowania około 15 karabinów mniejszego kalibru jako wersji do treningu, zwracając uwagę na ich identyczny układ konstrukcyjny i obsługowy, jak broni bojowej do naboju wzmocnionego .338 Lapua Magnum.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.