Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Ambush w Clyde

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 09 sierpnia 2016

Brytyjski atomowy okręt podwodny HMS Ambush wszedł do portu macierzystego HMNB Clyde w Szkocji. Jednostka przejdzie przegląd i naprawę po kolizji, do jakiej doszło u wybrzeży Gibraltaru.

HMS Ambush jest jednym z 3 atomowych okrętów podwodnych typu Astute, którymi obecnie dysponuje Royal Navy. Wyłączenie jednostki ze służby zmniejszy potencjał operacyjny brytyjskiej floty i może zagrozić realizacji działań bojowych na Atlantyku i Morzu Śródziemnym / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Ambush (S 120), typu Astute, wszedł do portu macierzystego HMNB (Her Majesty's Naval Base) Clyde w Szkocji po kilkudniowej podróży z Gibraltaru. Okręt powrócił do Wielkiej Brytanii w celu dokonania szczegółowego przeglądu i naprawy po wypadku, do którego doszło pod koniec lipca u południowych wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego.

Do zdarzenia doszło w chwili, gdy załoga HMS Ambush prowadziła kilkudniowe ćwiczenia morskie nieopodal Gibraltaru. Podczas procedury wynurzenia okręt zahaczył o kadłub cywilnego statku handlowego, idącego lokalnymi wodami. Dowódca jednostki natychmiast podjął decyzję o powrocie do gibraltarskiej bazy, gdzie dokonano wstępnej inspekcji okrętu (Wypadek HMS Ambush, 2016-07-21). 

Okazało się, że wskutek zderzenia uszkodzona została przednia część kiosku. Zniszczenia okazały się zbyt poważne, aby można było naprawić je w Gibraltarze. Dowództwo Royal Navy zadecydowało więc o powrocie okrętu do HMNB Clyde (Wypadek HMS Ambush, 2016-07-21). Uważa się, że koszt naprawy OP może wynieść kilkaset tysięcy funtów szterlingów. Jednostka pozostanie wyłączona ze służby przez co najmniej kilka miesięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.