Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norweski ośrodek szkolenia załóg AW101

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 czerwca 2017

W pobliżu lotniska Stavanger-Sola otwarto ośrodek szkoleniowy przeznaczony dla załóg lotniczych śmigłowców AW101.

Kompleksowy symulator lotu AW101, zlokalizowany w Norwegii / Zdjęcie: Leonardo Helicopters

Uroczystego otwarcia placówki dokonał we wtorek norweski Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Per-Willy Amundsen. W ośrodku szkoleniowym znajduje się kompleksowy symulator lotu AW101, który posłuży do szkolenia norweskich załóg lotniczych i będzie dostępny także dla innych klientów użytkujących wiropłaty tego typu.

Kompleksowy symulator lotu AW101 Serii 3000, opracowany wspólne przez Leonardo i CAE, zapewnia nieosiągalny do tej pory poziom realizmu podczas szkoleń w realizacji konkretnych zadań, włączając w to misje poszukiwawczo-ratownicze (SAR), w tym ratownictwo bojowe (Combat SAR), transport na morskie platformy wydobywcze i inne operacje morskie. Symulator umożliwia pilotom przećwiczenie bez ryzyka najtrudniejszych procedur – takich jak lot na małej wysokości, operowanie w ograniczonej przestrzeni, autorotacja czy lądowanie na platformach morskich. W symulatorze odwzorowano także działanie trybu autopilota SAR, map cyfrowych, radaru, komputera zarządzania misją i pływaków awaryjnych.

Per-Willy Amundsen, Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego, powiedział w trakcie uroczystego otwarcia: Z przyjemnością dokonuje uroczystego otwarcia norweskiego ośrodka szkoleniowego, który dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych symulatorów i technik, umożliwi przeprowadzenie zaawansowanych kursów szkoleniowych naszym załogom śmigłowców AW101, realizującym misje poszukiwawczo-ratownicze w Norwegii. Ośrodek nie tylko pomoże obniżyć koszty szkolenia, ale – co najważniejsze – poprawi także bezpieczeństwo i umożliwi załogom poznanie nowych możliwości, jakie AW101 i jego wyposażenie zapewnią w służbie naszych wojsk lotniczych.

Daniele Romiti, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters, dodał: Symulator AW101 oferuje najnowsze osiągnięcia w zakresie technologii symulacyjnych i umożliwi nam zapewnienie norweskim pilotom najwyższej jakości szkolenia. Produkowane dla norweskiego klienta AW101 są dzisiaj bez wątpienia najnowocześniejszymi i majacymi najlepsze zdolności śmigłowcami poszukiwawczo-ratowniczymi na świecie.

Tego samego dnia rozpoczął się również pierwszy kurs szkoleniowy w ośrodku dla pilotów Luftforsvaret (królewskich wojsk lotniczych Norwegii), poprzedzający dostawę pierwszych dwóch AW101.  W grudniu 2013 Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii zamówiło 16 śmigłowców tego typu, przeznaczonych do misji poszukiwawczo-ratowniczych, wraz z usługami wsparcia i szkolenia przez 15 lat eksploatacji (Oblot pierwszego norweskiego AW101, 2016-03-24).

Ośrodek jest zlokalizowany w odległości zaledwie 800 m od lotniska Stavanger-Sola, co sprawia, że jest łatwo dostępny dla załóg z całego świata, które mogą uczestniczyć w przeszkoleniu na nowy typ, kursach doszkalających i specjalistycznych dotyczących eksploatacji śmigłowców AW101 (Modernizacja kanadyjskich AW101, 2017-05-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.