Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AW101 w Warszawie

Lotnictwo wojskowe, 04 marca 2017

W Warszawie odbyła się prezentacja śmigłowca wielozadaniowego Leonardo AW101.

AW101 został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce / Zdjęcie: AL Altair

W związku z ogłoszonym niedawno przetargiem na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, PZL Świdnik, spółka z Grupy Leonardo, zorganizowała wczoraj na warszawskim lotnisku Babice prezentację śmigłowca AW101 (Oferty na śmigłowce dla WS i MW, 2017-02-20). W stolicy pojawił się wiropłat HH-101A Cesar, ze składu 15º Stormo Stefano Cagna Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch). W ramach pokazu zdolności śmigłowca zaprezentowano m.in. symulowaną akcję podejmowania rozbitka.

Rząd w Rzymie zakupił 15 HH-101A, które zastępują w służbie wiekowe Sikorsky HH-3F Pelikan i uzupełniają w linii lżejsze HH-139A (Pierwszy HH-101A w służbie, 2016-02-26). HH-101A są przystosowane do wykonywania misji odzyskiwania personelu odizolowanego, niewyszkolonego w wykonywaniu procedur ratownictwa bojowego (CSAR) i wsparcia sił specjalnych, a także zadania poszukiwawczo-ratownicze, ewakuacji medycznej i przechwytywania niewielkich jednostek morskich i statków powietrznych. 

Caesar może przewieźć 5 członków załogi i 20 w pełni wyekwipowanych żołnierzy albo 6 członków załogi i 8 specjalsów. Uzbrojenie wiropłata stanowią trzy 7,62-mm karabiny napędowe M134D Dillon, zabudowane na burtach i tylnej rampie.

W celu zwiększenia przeżywalności na polu walki w kadłubie śmigłowca zabudowano opancerzenie foteli pilotów, stanowisk strzelców pokładowych i krytycznych instalacji płatowcowych oraz układy samoobrony, obejmujące urządzenia ostrzegające o opromieniowaniu falami radaru, laserem i w paśmie podczerwieni. HH-101A wyposażony jest też w układ identyfikacji swój-obcy, łącze informacyjne Link 16, urządzenia kryptologiczne i radiolokator obserwacyjny Gabbiano. Śmigłowiec jest przystosowany do pobierania paliwa w powietrzu za pomocą sondy podkadłubowej i przewodu elastycznego.

Dotychczas zamówiono ponad 220 śmigłowców AW101, przeznaczonych do ewakuacji personelu, wsparcia operacji sił specjalnych, zadań poszukiwawczo-ratowniczych i ratownictwa bojowego (SAR/CSAR), misji użytkowych, transportu żołnierzy, zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych (ZOP), wczesnego ostrzegania, poszukiwania min morskich i transportu VIP-ów. Wiropłaty tego typu eksploatują Włochy, Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Portugalia, Dania i Norwegia.

Przedstawiciele PZL Świdnik poinformowali, że obecnie prowadzą analizę dokumentacji przetargowej, na podstawie której podejmą decyzję, jakie modele śmigłowców najlepiej spełniają wymagania SZ RP i to one zostaną zaoferowane polskiemu MON. Pod uwagę brane są AW101 i AW149.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.