Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oferta Navantii w kanadyjskim przetargu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 grudnia 2017

Hiszpańska grupa stoczniowa potwierdziła złożenie oferty w kanadyjskim przetargu na nowe fregaty rakietowe.

W ramach programu Canadian Surface Combatant marynarka wojenna Kanady chce pozyskać piętnaście nowoczesnych fregat rakietowych. Nowe jednostki zastąpią w linii obecnie eksploatowane i zmodernizowane niemałym kosztem okręty typu Halifax i wycofane już ze służby niszczyciele rakietowe typu Iroquois / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Oferta Navantii opierta została na projekcie Cristóbal Colón (F 105), najnowocześniejszej z fregat rakietowych typu Álvaro de Bazán, jakie znajdują się w marynarce wojennej Hiszpanii. W skład konsorcjum, na czele której stoi producent z Półwyspu Iberyjskiego, weszła m.in. spółka Saab Australia, udostępniająca na potrzeby przetargu swój system zarządzania walką 9LV.

Propozycja przedłożona władzom Kanady zakłada dokonanie pełnego transferu technologii, niezbędnej do uruchomienia budowy okrętów i wybranych systemów pokładowych, w tym wspomnianego 9LV Saaba, bezpośrednio w kraju użytkownika. Navantia zakłada, że w konstrukcję fregat opartych na projekcie F 105 zaangużuje się ponad pięćdziesiąt kanadyjskich przedsiębiorstw, a realizacja projektu pozwoli na utworzenie tysiąca miejsc pracy w lokalnym sektorze zbrojeniowym i przemyśle stoczniowym.

O zwycięstwo w kanadyjskim przetargu Navantia i jej partnerzy będą walczyć m.in. z konsorcjum, na czele którego stoi Lockheed Martin Canada (Oferta Lockheed Martina w kanadyjskim przetargu, 2017-11-29). Producent ten oferuje Ottawie zakup okrętów wielozadaniowych opartych na projekcie jednostek Global Combat Ship, opracowanych przez BAE Systems dla Royal Navy. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.