Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przetarg na bułgarskie KTO

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 lipca 2019

Jak zakomunikował Minister Obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow, rozpoczęto przetarg na dostawy nowych kołowych transporterów opancerzonych dla sił zbrojnych Bułgarii. Do przetargu zostali zaproszeni czterej europejscy dostawcy. Zamówienie ma opiewać na 150 pojazdów.

Podstawowym kołowym transporterem w siłach zbrojnych Bułgarii wciąż jest BTR-60. Opracowano modernizację tego pojazdu do wersji BTR-60PB-MD z nowszym silnikiem i innymi usprawnieniami. Jednakże zakres zmian nie jest wystarczający, by utrzymać te pojazdy w służbie przez najbliższą dekadę / Zdjęcie: MO Bułgarii

Decyzja o wyborze transporterów zanotowała już opóźnienie. Pierwotne plany przewidywały ogłoszenie przetargu już na początku bieżącego roku. O przesunięciu terminu zadecydowały problemy natury formalnej. Jednakże po kilkumiesięcznym opóźnieniu wystartowała procedura przetargowa. Zwycięzca ma zostać wyłoniony, według obecnego planu, do 20 grudnia 2019 (Bułgaria odsuwa przetarg na KTO, 2019-02-22).

W planowanej liczbie ma znajdować się 90 transporterów uzbrojonych w wieżę z 30-mm armatą automatyczną i 60 pojazdów specjalistycznych (wozy dowodzenia, ewakuacji medycznej, rozpoznawcze, kierowania ogniem, zabezpieczenia technicznego i nosiciele 120-mm moździerza. Mają one wejść do wyposażenia trzech batalionów wojsk lądowych, użytkujących obecnie transportery BTR-60, które mają wchodzić w skład brygady przeznaczonej do udziału w misjach ekspedycyjnych. Wartość kontraktu jest wstępnie szacowana na 840 mln USD. W tej kwocie mają zostać pozyskane także symulatory, trenażery oraz wymagana dokumentacja.

Wśród oferentów znajdują się: fińska Patria z AMV 8x8, francuski Nexter z VBCI, szwajcarski GDELS z Piranhą V i niemieckie konsorcjum Rheinmetall/KMW z Boxerem. Na szczególną uwagę zasługuje Patria, bowiem produkowany w Polsce Rosomak jest de facto pojazdem AMV po niewielkich zmianach. Daje to potencjalną szansę siemianowickiej spółce na udział w produkcji transporterów dla Bułgarii. Warto także pamiętać, że na podwoziu Rosomaka weszły już do służby w Wojsku Polskim automatyczne moździerze Rak, które również mogłyby być ciekawą ofertą dla Bułgarii (Hiszpania wybrała nowe kto, 2019-07-16, Pierwsze Vilkasy przekazane , 2019-07-10, VI KMO Rak przekazany, 2019-07-09, Francuzi utracili pierwsze VBCI, 2018-07-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.