Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy VBCI od 2015

Wojska lądowe, 03 października 2014

Francuska agencja zamówień obronnych (Direction Générale de L’armement) zakończyła testy kwalifikacyjne zmodyfikowanego kołowego transportera opancerzonego VBCI 8x8 (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie).

W odróżnieniu od 28-tonowej wersji, zmodyfikowany VBCI cechuje się większą odpornością na eksplozje improwizowanych ładunków wybuchowych oraz ostrzał z granatników ppanc. Modyfikacja konstrukcji transportera jest zgodna z planami przyszłego zaangażowania wojskowego Francji na świecie, które zakładają m.in. udział w ewentualnych misja stabilizacyjnych, prowadzonych na terenie ogarniętych konfliktem wewnętrznym państw Afryki / Zdjęcie: MO Francji

Pod koniec września DGA oficjalnie zakończyła testy kwalifikacyjne zmodyfikowanego VBCI, o masie 32 t. Trwające przez ostatnie 18 miesięcy próby, prowadzono w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, m.in. na poligonach Biscarrosse na zachodzie i Valloire na wschodzie kraju. Od 2015 pojazdy w nowej konfiguracji będą przekazywane Armée de Terre (wojskom lądowym Francji).

Większa masa VBCI to m.in. wynik zamontowania dodatkowych paneli opancerzenia, dzięki którym pojazd jest bardziej odporny na eksplozję improwizowanych ładunków wybuchowych lub ostrzał z granatników ppanc. Zmodyfikowana konstrukcja wozu ułatwi też jego przystosowanie do wymagań przyszłego pola walki, poprzez ewentualne zamontowanie dodatkowych urządzeń pokładowych.

Armée de Terre będą użytkowały co najmniej 630 wozów VBCI, 520 w odmianie kto i 110 wozów dowodzenia. Pojazdy były lub w dalszym ciągu są eksploatowane podczas misji wojskowych w Afganistanie, Mali i Republice Środkowej Afryki (Pierwsze VBCI w RŚA, 2014-08-22, VBCI do Afganistanu, 2010-05-13). Przez najbliższe 10 lat za wsparcie techniczne francuskich pojazdów będzie odpowiadać Nexter Systems (Wsparcie techniczne VBCI, 2014-04-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.