Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ćwiczenia Sadejstvo 2020

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 13 października 2020

Siły Zbrojne Serbii przeprowadziły 10 października ćwiczenie Sadejstvo 2020 (Współpraca 2020), na którym zaprezentowano kilka najnowszych typów uzbrojenia. Ćwiczenia odbyły się na poligonie Pešter w rejonie Sjenicy w obecności ministra obrony Serbii, Aleksandara Vulina.

Głównym obszarem zmian w M-84AS2 jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej dowódcy 

Udział w ćwiczeniach wzięło 2800 żołnierzy i oficerów używających ponad 150 pojazdów i około 40 statków powietrznych. Jednym z najciekawszych typów nowego uzbrojenia były po raz pierwszy prezentowane publicznie czołgi M-84AS2. W porównaniu do prezentowanego w czerwcu br. czołgu M-84AS1 wprowadzono w nim 9 modyfikacji. Najbardziej widoczną jest zamontowanie na wieży zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia M15 z 12,7-mm karabinem maszynowym. Czołg doposażono w panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy Peleng PKP-MRO produkcji białoruskiej. Takim samym przyrządem dysponują podarowane Serbii przez Rosję zmodernizowane samochody opancerzone BRDM-2MS. Ponadto w M-84AS2 zamontowano nową, wyższą kopułę obserwacyjną dowódcy zwiększającą jego świadomość sytuacyjną. Przewiduje się, że w tym wariancie czołgu pojawi się łącznie 12 nowych podsystemów.

Pojazdy M-20 uzupełnią w linii cięższe Lazary III i lżejsze M-16 Miloš

Jak poinformował resort obrony Serbii jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja pierwszych czołgów do wariantu M-84AS1 z tzw. partii zerowej. Zmodernizowane zostanie 212 pojazdów. Nie sprecyzowano jednak ile z tych czołgów zostanie unowocześnionych do najnowszej wersji M-84AS2 (Serbowie testują M84 AS1, 2020-10-04).

Według dostępnych informacji Serbia zamówiła do tej pory sześć zestawów Pancir-S1E

Po raz pierwszy w ćwiczeniach SZ Serbii użyto także prototypu nowego pojazdu M-20 6x6 klasy MRAP. Opracowany został przez lokalne zakłady Zastava TERVO, FAP Korporacija i Vojnotehnički Institut. Pojazd ten ma dno kadłuba w kształcie litery V i mieści w przedziale desantowym 10 w pełni wyposażonych żołnierzy. W przedniej części wozu znajduje się kabina dla trzech członków załogi. M-20 uzbrojony jest 12,7-mm km na obrotnicy, w opancerzonym stanowisku. Serbowie zakładają produkcję 224 pojazdów dla rodzimych sił zbrojnych (Serbski M-20 6x6 MRAP ujawniony, 2020-06-22).

Na ćwiczeniach nie zabrakło również pozyskanych w ostatnim czasie transporterów Lazar III 8x8…

Podczas testów pokazano także przechodzący obecnie próby wielowirnikowy bezzałogowiec AR-100C. Jego testy prowadzi Vojnotehnički Institut. Bsl ten umożliwia wykrywanie celów wielkości ciężarówki z dystansu 3 km.

...pojazdów minoodpornych M-16 Miloš…

Kolejnym z prezentowanych typów uzbrojenia był zmodyfikowany karabin maszynowy M84 kal. 7,62x53R mm. Wyposażony on został w nową szynę Picatinny pod lufą, nowy dwójnóg i celownik optoelektroniczny produkcji lokalnych zakładów Teleoptik-Žiroskopi.

...i śmigłowców H145M / Zdjęcia: MO Serbii

Swój debiut w służbie operacyjnej zanotowało także kilka innych rodzajów uzbrojenia. Zaliczyć do nich można zakupiony w ChRL bojowy bezzałogowiec CH-92A i rodzimy rozpoznawczy bsl krótkiego zasięgu Vrabac. Pokazano także używane w jednostkach operacyjnych systemy obrony powietrznej Pancir-S1E (Chińskie bsl CH-92A w Serbii, 2020-07-05).

Oprócz tego pierwszy raz serbskie śmigłowce Mi-17W-5 wraz z samolotami MiG-29 dokonały wspólnego uderzenia na cele naziemne z użyciem npr S-8 kal. 80 mm (Przygotowania do Sadejstvo-2020, 2020-09-28).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.