Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Typhoony tankują w Norwegii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 lipca 2021

Wielozadaniowe samoloty bojowe Typhoon z bazy Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Lossiemouth wykonały przelot do bazy Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) w Bodø, leżącej za kołem podbiegunowym północnym, aby przeprowadzić operacje tankowania paliwa z włączonymi silnikami. W misji brały też udział samolot transportowy A400M i wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Voyager – obydwa z bazy RAF Brize Norton (Kolejny etap prób A400M zakończony, 2021-04-19).

Jeden z brytyjskich Typhoonów pobiera paliwo podczas przebazowania do Bodø / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Celem przedsięwzięcia było wykazanie zdolności Typhoonów do operowania z dala od macierzystej bazy, w krótkim czasie po wydaniu rozkazu do wykonania zadania. W ramach ćwiczenia nad Morzem Norweskim przeprowadzono również trening doskonalący wspólną taktykę i procedury z dwoma myśliwcami F-16 Luftforsvaret (B-1B za kręgiem polarnym , 2021-03-10).

Była to doskonała okazja dla RAF, aby działać razem z jednym z naszych partnerów w NATO. Ćwiczenie wykazało naszą zdolność do przebazowania, zintegrowania i odnowienia zdolności do działania w krótkim czasie – podsumował dowódca 11. Grupy RAF wicemarszałek lotnictwa Ian Duguid (Atlantic Trident rozpoczęte, 2021-05-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.