Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Harriery tankują z Voyagera

Lotnictwo wojskowe, 16 października 2014

Brytyjski tankowiec Voyager podawał paliwo Harrierom USMC, wspierając działania przeciwko PI.

Mimo, że nie określono tego w relacji, brytyjski tankowiec najprawdopodobniej podawał paliwo samolotom AV-8B Harrier II bazującym na okręcie desantowym USS Bataan (LHD 5), znajdującym się na wodach Morza Śródziemnego / Zdjęcie: US Navy

Informację na ten temat przekazało konsorcjum AirTanker, odpowiadające za zapewnienie zdatności do lotu samolotów transportowo-tankujących Voyager, należących do Royal Air Force (brytyjskich królewskich wojsk lotniczych). Pierwsze w historii tankowanie samolotów wielozadaniowych AV-8B Harrier II ze składu United States Marine Corps miało miejsce w godzinach porannych 2 października, w trakcie działań prowadzonych przeciwko Państwu Islamskiemu. Przed przeprowadzeniem operacji niezbędne było wydanie specjalnego zezwolenia.

Obecnie dwa brytyjskie Voyagery stacjonują w bazie Akrotiri na Cyprze, biorąc udział w kampanii uderzeń lotniczych na pozycje PI w Iraku. Rząd w Londynie wysłał tam także samoloty uderzeniowe Tornado GR4 i transportowiec Hercules (Tornado atakują PI, 2014-10-01).

Dotychczas RAF odebrały 10 Voyagerów. 2 z nich przystosowane są do podawania paliwa za pomocą 2 przewodów elastycznych, a 6 – za pomocą 3 przewodów, zabudowanych w zasobnikach podskrzydłowych i w kadłubie. Jeden z samolotów wykonuje loty jako cywilny, dla potrzeb AirTanker. Kolejny Voyager trafi do RAF w 2015, a przed końcem następnego roku do floty dołączą 3 następne (Voyager tankuje Herculesa, 2014-04-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.