Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Werba używana w walce

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Konflikty zbrojne, 11 marca 2022

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Wschód poinformowało, że wojska lądowe w walce z SZ FR używają nowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Werba (ukr. wierzba) kal. 122 mm. Nie podano szczegółów dotyczących ich eksploatacji na froncie.

Do tej pory udało się najprawdopodobniej dostarczyć SZ Ukrainy tylko 1 dywizjon wyrzutni Werba / Zdjęcie: MO UKrainy

Werba stanowi modernizację wyrzutni BM-21 Grad, zaś zakres zmian jest zbliżony do znanego z polskich WR-40 Langusta. Modernizacja została opracowana przez Charkowskie KB Budowy maszyn (ChKBM) im. A. Morozowa. Według doniesień mediów system skierowano do produkcji seryjnej w 2019, lecz o tej pory udało się dostarczyć tylko jeden dywizjon liczący najpewniej 18 wyrzutni.

40-prowadnicowe wyrzutnie zamontowano na podwoziu ciężarówki KrAZ-6322 z kabiną mieszczącą 5 osób. Masa systemu to 20 t. Werba została wyposażona w zautomatyzowany system kierowania ogniem, układy nawigacji i łączności znacznie zwiększające celność ognia i szybkość działania. Czas przygotowania wyrzutni do otwarcia ognia skrócił się 5-krotnie. Dla systemu opracowano też nową amunicję rakietową o 2-krotnie większej donośności (40 km).

Wyrzutnie mogą współpracować z wozami transportowo załadowczymi, które przewożą do 80 pocisków kal. 122 mm. Automatyzacja procesu ładowania pozwoliła skrócić czas pełnego załadowania wyrzutni do 10 min (Kulisy ukraińskiej modernizacji artylerii, 2020-11-10).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.