Rząd Australii poinformował o trwającym procesie pozyskania pocisków przeciwlotniczych krótkiego/średniego zasięgu ESSM Block 2 dla Royal Australian Navy (RAN). Zakup różnych typów uzbrojenia do samoobrony okrętów ma pochłonąć ponad 2 mld USD (ponad 8,8 mld PLN). Może to oznaczać pozyskanie nawet około tysiąca pocisków ESSM Block 2.
Australia zakupiła już pewną liczbę ESSM Block 2, których pierwsza partia miała niedawno dotrzeć do odbiorcy. Posłużą one do integracji z okrętami i do testów. W pierwszej kolejności wejdą do uzbrojenia fregat typu Anzac i niszczycieli typu Hobart. Dzięki pozyskaniu dużej partii tego uzbrojenia jednostki nawodne RAN uzyskają znacznie większe możliwości samoobrony przed zagrożeniami w przestrzeni powietrznej.
Podstawową zmianą w nowych pociskach względem ESSM Block 1 jest nowa głowica naprowadzająca z aktywną stacją radiolokacyjną. Uniezależnia to uzbrojenie od podświetlania celu przez okrętowe radiolokatory i pozwala lepiej reagować m.in. na ataki saturacyjne. Zasięg pocisków się nie zmienił i wynosi ok. 50 km.
Zakup ESSM Block 2 wiąże się także z pewnymi korzyściami przemysłowymi. W prace nad nową wersją pociski zaangażowany był australijski przemysł i resort obrony. Z kolei w łańcuchu poddostawców ESSM Block 2 znajduje się szereg przedsiębiorstw mających zakłady na terenie Australi. Wśród nich można wymienić BAE Systems Australia, L3Harris Technologies i Varley Group mające placówki w Adelaide, Melbourne, Brisbane i Newcastle (Dwie holenderskie fregaty z ESSM Block 2, 2022-05-09, Wsparcie produkcji ESSM Block 2, 2021-12-17).