Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia pozyska dużą partię ESSM Block 2

Transakcje, Marynarka wojenna, Obrona powietrzna, 11 maja 2022

Rząd Australii poinformował o trwającym procesie pozyskania pocisków przeciwlotniczych krótkiego/średniego zasięgu ESSM Block 2 dla Royal Australian Navy (RAN). Zakup różnych typów uzbrojenia do samoobrony okrętów ma pochłonąć ponad 2 mld USD (ponad 8,8 mld PLN). Może to oznaczać pozyskanie nawet około tysiąca pocisków ESSM Block 2.

W porównaniu do starszych ESSM Block 1 nowe pociski mają głowicę naprowadzającą z aktywnym radiolokatorem / Zdjęcie: RAN

Australia zakupiła już pewną liczbę ESSM Block 2, których pierwsza partia miała niedawno dotrzeć do odbiorcy. Posłużą one do integracji z okrętami i do testów. W pierwszej kolejności wejdą do uzbrojenia fregat typu Anzac i niszczycieli typu Hobart. Dzięki pozyskaniu dużej partii tego uzbrojenia jednostki nawodne RAN uzyskają znacznie większe możliwości samoobrony przed zagrożeniami w przestrzeni powietrznej.

Podstawową zmianą w nowych pociskach względem ESSM Block 1 jest nowa głowica naprowadzająca z aktywną stacją radiolokacyjną. Uniezależnia to uzbrojenie od podświetlania celu przez okrętowe radiolokatory i pozwala lepiej reagować m.in. na ataki saturacyjne. Zasięg pocisków się nie zmienił i wynosi ok. 50 km.

Zakup ESSM Block 2 wiąże się także z pewnymi korzyściami przemysłowymi. W prace nad nową wersją pociski zaangażowany był australijski przemysł i resort obrony. Z kolei w łańcuchu poddostawców ESSM Block 2 znajduje się szereg przedsiębiorstw mających zakłady na terenie Australi. Wśród nich można wymienić BAE Systems Australia, L3Harris Technologies i Varley Group mające placówki w Adelaide, Melbourne, Brisbane i Newcastle (Dwie holenderskie fregaty z ESSM Block 2, 2022-05-09, Wsparcie produkcji ESSM Block 2, 2021-12-17).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.