Dzisiaj, 15 maja 2023, na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyła się uroczystość odbioru pierwszych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Do kraju na pokładzie samolotu transportowego An-124 Rusłan linii Antonov Airlines dotarło 5 z 20 zamówionych w lutym 2019 wyrzutni. W wydarzeniu uczestniczył urzędujący szef MON i zastępca Sekretarza Stanu USA Richard R. Verma.
Zakup pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS w konfiguracji US Army stanowi pierwszy krok odbudowy w SZ RP artylerii rakietowej dalekiego zasięgu. Pierwsze systemy mają trafić do 1. Brygady Artylerii z 16. Dywizji Zmechanizowanej. Zgodnie z zapowiedziami wszystkie z zamówionych dotychczas wyrzutni zostaną dostarczone do kraju do końca br.
Umowa z 2019 zakłada dostawę do Polski 18 wyrzutni bojowych, 2 przeznaczonych do szkolenia, a także wozów zabezpieczenia technicznego, wozów dowodzenia, wsparcia logistycznego, szkoleniowego i technicznego a także amunicji w postaci pocisków GMRLS kal. 227 mm i ATACMS kal. 610 mm. Kontrakt miał wartość 414 mln USD netto. Co istotne, nie są to pierwsze dostawy sprzętu w ramach tej umowy. Według MON już od 2022 do kraju już zaczęły docierać pierwsze elementy, w tym wozy zabezpieczenia technicznego i środki bojowe (Zielone światło na 486 HIMARS dla Polski, 2023-02-08).
Jednocześnie szef MON podał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu drugiej partii HIMARS, a sfinalizowanie kontraktu ma się odbyć jak najszybciej. Polska uzyskała od USA zgodę na zakup 486 modułów wyrzutni wraz z amunicją. Niemal wszystkie z nich mają od początku być zintegrowane z polskimi podwoziami (ciężarówki Jelcz) i systemem dowodzenia Topaz. Według najnowszych informacji wszystkie dywizjony HIMARS – w tym właśnie dostarczany – mają zostać w przyszłości spolonizowane w podobnym zakresie. Docelowo planowany jest współudział polskiego przemysłu w produkcji zestawów HIMARS i ich obsługa w kraju. Ma to być realizowane nie tylko na potrzeby SZ RP, lecz także innych państw NATO, które są użytkownikami, lub planują pozyskać M142.
Na potrzeby szkoleniowe w Toruniu ma zostać utworzona Akademia HIMARS, wzorowana na Akademii Abrams w Poznaniu. Tam ma być przygotowywany personel zarówno SZ RP, jak też państw sojuszniczych w NATO (Struktura dywizjonu HIMARS, 2019-02-14).