Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Większa produkcja amunicji w Rosji

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 marca 2024

Ukraińscy oficjele i przedstawiciele służb poinformowali media o szacowanej skali produkcji amunicji artyleryjskiej przez rosyjski przemysł obronny. Mimo stosunkowo dużej skali ma ona jeszcze wzrosnąć, co podczas niedawnego orędzia zapowiedział prezydent FR Władimir Putin.

Ukraińcy szacują, że w tym roku Rosjanie mogą osiągnąć roczną produkcję amunicji artyleryjskiej rzędu 4,5 mln sztuk / Zdjęcie: X

Według ukraińskich szacunków w 2024 roczna produkcja amunicji artyleryjskiej w FR może wzrosnąć o 700 tys. sztuk. Szacuje się, że obecnie Rosjanie produkują 3,8 mln sztuk amunicji różnych kalibrów, w tym artyleryjskiej kal. 100 mm, 122 mm, 152 mm i rakietowej kal. 122 mm i 220 mm, jednak do końca roku wolumen produkcji ma osiągnąć nawet 4,5 mln sztuk rocznie. Wzrost ma objąć głównie naboje kal. 122 mm i 152 mm, których obecnie wytwarzanych ma być 2 mln rocznie. Część źródeł wskazuje, że skala produkcji może być jednak mniejsza.

Tempo produkcji amunicji artyleryjskiej w Rosji jest więc zauważalnie większe niż w państwach Zachodu, które dopiero w przyszłym roku mogą zacząć osiągać łączną produkcję rzędu 2,5 mln sztuk amunicji rocznie. Jednym z powodów jest fakt, że Zachód w przeciwieństwie do Rosji wciąż nie przestawił gospodarki na produkcję wojenną a wzrost produkcji jest znacznie wolniejszy.

Doniesienia wskazują, że mimo rosnącej produkcji amunicji, nie zaspokaja ona potrzeb wojsk rosyjskich zaangażowanych w inwazję na Ukrainę. Dlatego Moskwa sięga też do innych źródeł amunicji, w tym zapasów z Iranu i KRLD. W przypadku tego drugiego państwa wskazuje się jednak na niską jej jakość prowadzącą do większego zużycia systemów artyleryjskich.

Ukraińskie media podają, że Rosjanie mają problemy z masową produkcją luf dla systemów artyleryjskich. Intensywne prowadzenie ognia podczas działań bojowych prowadzi do ich szybkiego zużycia, a przemysł nie jest w stanie zaspokoić tak dużych potrzebc(Setki irańskich pocisków dla Rosji, 2024-02-22, Dostawy irańskiej amunicji dla Rosji, 2023-04-25).

Wymienione w najnowszych doniesieniach problemy nie wpływają jednak na to, że Rosjanie wciąż dysponują znaczną przewagą artylerii nad Ukraińcami. Deficyty Ukrainy są dodatkowo potęgowane przez niemoc decyzyjną USA w sprawie przegłosowania dalszego finansowania pomocy wojskowej (Czesi znaleźli amunicję dla Ukrainy?, 2024-02-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.