Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliższa współpraca HSW i Hanwha Aerospace

Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 10 maja 2024

Dzisiaj, 10 maja 2024, podpisany został list intencyjny pomiędzy Hutą Stalowa Wola a Hanwha Aerospace w sprawie zacieśnienia współpracy przemysłowej. Dokument został sygnowany przez przedstawiciela HSW Grzegorza Szydło i wiceprezesa Hanwha Aerospace Boo Hwan Lee w biurze PGZ w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył także podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek, podsekretarz stanu w MON Paweł Bejda, zastępca ministra DAPA Hyuki Cho i prezes zarządu PGZ Krzystof Trofiniak.

Podpisany właśnie list intencyjny przewiduje zacieśnienie polsko-koreańskiej współpracy w zakresie armatohaubic samobieżnych Krab i K9, a także wyrzutni rakietowych Homar-K / Zdjęcie: PGZ

List intencyjny dotyczy kilku obszarów współpracy. Określa on zakres współpracy HSW i Hanwha Aerospace w obszarze eksportu do państw trzecich komponentów stosowanych zarówno w armatohaubicach Krab, jak i K9. Podwozia obu systemów mają ten sam rodowód, przez co dzielą wiele wspólnych komponentów. Nie są jednak zamienne z powodu wprowadzonych przez Polskę zmian i udoskonaleń. Dokument przewiduje również współpracę obu podmiotów w celu oceny możliwości wykorzystania polskiego, zmodyfikowanego podwozia Kraba w południowokoreańskich armatohaubicach w nowych wersjach – K9A2 i K9A3.

Ponadto list intencyjny jest podstawą rozwijana kolejnych inicjatyw współpracy w zakresie transferu technologii napraw głównych systemów K9. Te wchodzą do uzbrojenia Wojska Polskiego w coraz większej liczbie, co wymaga zabezpieczenia ich eksploatacji i remontów przez polski przemysł w czasie kilkudziesięciu lat eksploatacji.

Dokument obejmuje też współpracę z Hanwha Aerospace w przypadku systemów rakietowych Homar-K. Mowa o transferze technologii wyrzutni, w tym jej polonizacji, a także dostosowanie do użycia stosowanej w Polsce amunicji rakietowej kal. 122 mm. Porozumienie otwiera przy okazji drogę do współpracy obu stron przy oferowaniu Homarów-K w innych państwach wschodniej flanki NATO. Można się spodziewać, że systemy te mogą zostać zaoferowane Rumunii, zainteresowanej południowokoreańskim uzbrojeniem (Druga umowa na Homary-K, 2024-04-25, Helsinki goszczą Klub Użytkowników K9, 2024-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.