Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z egipskimi K9

Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 21 października 2022

Południowokoreańskie media poinformowały o problemach związanych z kontraktem dotyczącym sprzedaży 155-mm armatohaubic samobieżnych K9A1 do Egiptu. Prawdopodobnie rząd Republiki Korei do tej pory nie wydał zgody na eksport, co komplikuję sprawę sprzedaży. Agencja zamówień wojskowych Korei Południowej DAPA, odpowiedzialna za eksport uzbrojenia i bank państwowy Export-Import Bank of Korea miały już przygotować wszystkie wymagane dokumenty.

Zgodnie z pierwotnym porozumieniem Egipt ma nabyć 200 armatohaubic K9 i kilkadziesiąt wozów wsparcia / Zdjęcie: Hanwha Defense

Wydaje się, że problemy po stronie azjatyckiej mogą być częściowo polityczne, a częściowo finansowe, gdyż przedsiębiorstwo Hanwha Defense nie otrzymało od Kairu zaliczki na poczet realizacji kontraktu. Zgodnie z umową pieniądze powinny wpłynąć jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Natomiast ostateczne zatwierdzenie umowy planowano na połowę września, ale tego terminu też nie udało się dotrzymać.

Pojawiają się informacje, że prawdopodobnym powodem opóźnień są problemy w negocjacjach w sprawie transferu technologii do Egiptu. Zielone światło dla podpisania tego porozumienia musi dać Rada Eksportu Technologii, podlegająca rządowi Republiki Korei. Póki co nie widać postępów w tym kierunku, co będzie najpewniej rodzić jeszcze większe opóźnienia.

Egipcjanie od dłuższego czasu byli zainteresowani modernizacją techniczną artylerii, a pierwsze doniesienia na temat południowokoreańskich haubic samobieżnych pojawiły się podczas targów EDEX 2021 w Egipcie. Nie udało się jednak ustalić szczegółów przed zakończeniem wystawy. Stosowną umowę podpisano nieco później a o jej istnieniu poinformowano w lutym 2022.

Zgodnie z jej treścią egipskie wojska lądowe (al-Quwwāt al-Barriyya al-Miṣriyya) otrzymają 200 dział, kilkadziesiąt pojazdów wsparcia, w tym opancerzone gąsienicowe wozy amunicyjne K10, pakiet szkoleniowy dla załóg i obsługi technicznej, a także wsparcie techniczne. Kosztować to będzie egipskiego podatnika ok. 2 mld USD. Kair dąży ponadto do ulokowania w kraju produkcji tych systemów artyleryjskich. Armatohaubice mają być skonfigurowane zgodnie z wymaganiami użytkownika i będą mieć oznaczenie K9EGY (i odpowiednio K10EGY).

Pierwsze systemy dostarczy Hanwha Defense, ale większość ma powstać w zakładach w Abu Zabaal (inaczej nazywane są Fabryką Wojskową nr 200 i znane są z tego, że były montownią czołgów M1A1). Jeżeli – mimo trudności – uda się sfinalizować transakcję Egipt stanie się 8. użytkownikiem K9, jednocześnie pierwszym w Afryce. Warto dodać, że Kair jest też zainteresowany pozyskaniem czołgówpodstawowych K2 Heuk-Pyo i samolotów szkolno-bojowych FA-50. Fiasko negocjacji w sprawie K9 może pod znakiem zapytania postawić pozostałe umowy (Egipt zainteresowany K2, 2022-03-09, Egipt wybrał haubice K-9, 2022-02-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.