Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjskie cięcia – to nie koniec

Strategia i polityka, 17 maja 2011

Brytyjski resort obrony zainicjował 3-miesięczne prace studyjne, których celem jest znalezienie kolejnych oszczędności. Ofiarą redukcji może paść m.in. część pojazdów pancernych.

HMS Illustrious - ostatni z brytyjskich lotniskowców, obecnie przebudowywany na śmigłowcowiec - miał zostać w służbie do 2014. Może się jednak okazać, że zostanie wycofany szybciej / Zdjęcie: Royal Navy

Ze względu na konieczność znacznego ograniczenia deficytu budżetowego, brytyjskie ministerstwo obrony zdecydowało się już na zmniejszenie swoich wydatków w ciągu kilku najbliższych lat o 38 mld GBP (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu).

Resort ocenił jednak, że zaproponowane zmiany będą niewystarczające i koniecznym jest poszukiwanie dodatkowych oszczędności. Dlatego rozpoczęto prace studyjne, które mają trwać 3 miesiące i zakończyć się propozycjami kolejnych redukcji.

Według nieoficjalnych informacji, ofiarą tych działań może paść m.in. lotniskowiec HMS Illustrious. Jeszcze niedawno zakładano, że po zakończeniu remontu i przebudowaniu do roli śmigłowcowca, powróci do służby w przyszłym roku i pozostanie w niej do 2014, kiedy ma zakończyć się remont młodszego, powstałego już jako śmigłowcowiec HMS Ocean. Obecne zapowiedzi stawiają te plany pod znakiem zapytania.

Istotne straty mogą również ponieść wojska pancerne i zmechanizowane. Resort zapowiedział bowiem, że można szukać oszczędności, zmniejszając flotę pojazdów pancernych wojsk lądowych. Obecnie składa się ona z ponad 400 czołgów podstawowych, 325 czołgów rozpoznawczych, ponad 3400 bwp i transporterów orz kilkuset samochodów patrolowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.