Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej rezerwistów i kontraktorów

Wojska lądowe, 08 czerwca 2012

Plan rozwoju brytyjskich wojsk lądowych do 2020 zakłada ograniczenie etatów w siłach operacyjnych, szczególnie w jednostkach logistycznych. W zamian ma się zwiększyć liczba rezerwistów i usługodawców cywilnych.

Żołnierze z Brigade Reconnaissance Force w Afganistanie. Dużą część formacji ekspedycyjnych tworzą rezerwiści z Territorial Army. Średnio tysiąc z nich uczestniczy rotacyjnie w misjach zagranicznych, zarówno w składzie jednostek rezerwy, jak i po wcieleniu do formacji operacyjnych / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Brytyjskie wojska lądowe składają się z żołnierzy zawodowych jednostek operacyjnych, rezerwistów Territorial Army (TA) pełniących służbę okresowo, minimum 27 dni w roku, oraz byłych żołnierzy zawodowych, przeniesionych do rezerwy (Regular Reserves). Obecnie tych liczebność tych grup wynosi odpowiednio 102 tys., ok. 15 tys. i ok. 120 tys., co daje łącznie nieco ponad 240 tys. żołnierzy na czas wojny.

Brytyjski resort obrony opracowuje znaczne przeobrażenia wojsk lądowych, w myśl założeń programu Army 2020, będącego częścią szerokiego planu modernizacji sił zbrojnych w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Zamierzenia te przedstawił wczoraj sekretarz obrony, Philip Hammond w czasie Land Warfare Conference w Royal United Services Institute, w Londynie. Polityk poinformował, że zgodnie z zapowiedziami z października 2010, na fali oszczędności budżetowych (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu) liczebność wojsk lądowych została już ograniczona ze 109 do 102 tys. żołnierzy zawodowych. Nie będzie to jednak koniec redukcji. W 2020 bedzie ich tylko 82 tys.

Minister poinformował też, że liczebność TA, jeszcze kilka lat temu określana oficjalnie na 33 tys. rezerwistów, spadła do ok. 15 tys. wyszkolonych żołnierzy. By zrekompensować zmniejszenie formacji operacyjnych, w najbliższych 10 latach zostanie zainwestowane w rozwój TA 1,8 mld GBP. Celem będzie, według ubiegłorocznych deklaracji resortu obrony, osiągnięcie liczebności 36 tys. żołnierzy.

Ministerstwo planuje relatywnie największe cięcia w jednostkach logistycznych. Z tego powodu zakłada się zwiększenie zapotrzebowania na usługi przedsiębiorstw cywilnych, przede wszystkim transportowych, szczególnie w okresach prowadzenia aktywnych działań zagranicznych. Szczegóły są jednak dopiero uzgadniane.

Philip Hammond ujawnił, że zmiany nabiorą tempa dopiero po wycofaniu się z Afganistanu, a ich apogeum przypadnie na lata 2014-2016. Ze względu na wstępny okres prac planistycznych, nie ujawnił, które jednostki ulegną rozwiązaniu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.