Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Większy budżet obronny Izraela?

Strategia i polityka, 16 sierpnia 2012

Izraelski minister obrony zwrócił się do ministerstwa skarbu o zwiększenie budżetu wojskowego na 2013. Różnice między potrzebami resortu obrony, a planami budżetowymi wynoszą około 3,5 mld USD.

Jeden z ok. 130 dostarczanych od 2008 seryjnych Namerów. 60-tonowe pojazdy zapewniają trzyosobowej załodze i 9 żołnierzom desantu poziom ochrony balistycznej nowoczesnego czołgu podstawowego. Uzbrojenie - zdalnie sterowany moduł uzbrojenia - jest jednak charakterystyczne dla transporterów opancerzonych i samochodów patrolowych klasy MRAP / Zdjęcie: Zachi Evenor

Według założeń budżetowych izraelskiego ministerstwa finansów na 2013, budżet obronny Izraela ma wynosić 12,5 mld USD (w kwotę tę wliczana jest amerykańska pomoc wojskowa). Zdaniem Ehuda Baraka, szefa resortu obrony, docelowo wartość ta powinna być wyższa około 3,5 mld USD i sięgać 15,5 mld USD. Powołuje się przy tym na specyficzne uwarunkowania bezpieczeństwa, w jakich znajduje się obecnie jego kraj. W ostatnim okresie Izrael utracił dwóch strategicznych partnerów - Egipt i Turcję (Nieudany test X-51ATurcja grozi Izraelowi, 2011-09-09). W sąsiedniej Syrii od ponad roku trwają zamieszki (Rebelianci zestrzelili MiG-23?, 2012-01-14), a Iran kontynuuje program nuklearny i coraz ostrzej sprzeciwia się naciskom USA (Testy irańskich pocisków rakietowych, 2012-01-02). W dodatku w dalszym ciągu zaostrza się konflikt z Palestyńczykami w strefie Gazy (Eskalacja konfliktu, 2012-03-10).

W celu załagodzenia powstałego sporu, premier Izraela, Benjamin Netanyahu, zwołał wczoraj specjalne spotkanie szefów obydwu resortów. Pomimo wielogodzinnych rozmów, stronom nie udało się osiągnąć zakładanego porozumienia, co tylko przeciąga w czasie ostateczną decyzje o kształcie przyszłorocznego budżetu wojskowego.

Rozmowy na temat poziomu finansowania izraelskiego resortu obrony w przyszłym roku wiążą się także z opracowywanym wieloletnim planem unowocześnienia i rozbudowy sił zbrojnych tego państwa, określanego mianem Oz (hebr. siła). W ostatnich dniach przedstawiciele ministerstwa obrony oraz sztabu generalnego dyskutowali na temat potrzeb modernizacyjnych poszczególnych rodzajów wojsk. Według izraelskich mediów, wśród rozważanych propozycji znalazło się, m.in. zwiększenie liczby planowanych do nabycia myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II.

W 2010 Izrael podpisał wstępną umowę na zakup 20 (niektóre źródła podaję liczbę 24) myśliwców (Podpisanie umowy o izraelskich F-35, 2010-10-08), co miałoby odpowiadać sile jednej eskadry. Umowa zawiera też opcję zamówienia dodatkowych 75 maszyn. Teraz szefowie resortu obrony rozważają możliwość wyposażenia w nowe myśliwce nie jednej, a 2 eskadr. Ze względu na ograniczenia budżetowe, ewentualnej pozytywnej decyzji w tej sprawie miałoby towarzyszyć zmniejszenie ostatecznej liczby planowanych do zakupu ciężkich transporterów piechoty Namer.

Nowy plan modernizacyjny miałby stanowić rozwinięcie wcześniejszego (Halamish), który miał wejść w życie w zeszłym roku. Ze względu na masowe protesty społeczne, które wybuchły w Izraelu, a związane były, m.in. z krytyką polityki fiskalnej rządu Netanjahu, jego realizację postanowiono odłożyć w czasie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.