Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trwają Northern Eagle 2012

24 sierpnia 2012

Od kilku dni trwa czwarta edycja wielonarodowych ćwiczeń morskich Northern Eagle. Biorą w nich udział okręty USA, Norwegii i Rosji.

USS Farragut / Zdjęcie: US Navy

W tegorocznej edycji Norther Eagle biorą udział: rosyjski niszczyciel Admirał Czabanienko, amerykański niszczyciel rakietowy USS Farragut i patrolowiec norweskiej straży przybrzeżnej KV Andenes. Ćwiczenia rozpoczęły się 21 sierpnia w norweskim morsice Bodø i zakończą się 25 sierpnia w rosyjskim Siewieromorsku. W ich trakcie marynarze z trzech państw mają przećwiczyć elementy współpracy na morzu, w tym m.in. przeprowadzania wspólnych inspekcji na podejrzanych statkach, reagowania kryzysowego na wypadek kolizji lub zatonięcia statków cywilnych. W przeszłości ćwiczenia organizowane były w 2004, 2006 i 2008.

Tegoroczna edycja ma dwa podstawowe cele. Z jednej strony chodzi o podniesienie poziomu i jakości współpracy morskiej pomiędzy państwami arktycznymi. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście zmieniających się uwarunkowań klimatycznych Arktyki, a co za tym idzie, także i wzrostu jej politycznego znaczenia. Zjawisko to jest spowodowane przede wszystkim faktem rosnącej dostępności podmorskich złóż energetycznych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, które są jednym z głównych czynników, wpływających na poziom aktywności politycznej państw arktycznych na Dalekiej Północy.

Państwa te decydują się w ostatnim czasie na rozbudowę stacjonujących w regionie wojsk, a co za tym idzie, zwiększenie ich potencjału operacyjnego. Z jednej strony jest to realizowane właśnie poprzez organizację ćwiczeń morskich (Operation Nanook 2012, 2012-08-06). Z drugiej zaś przez modernizację wykorzystywanego sprzętu (Trzeci Skjold wszedł do linii, 2011-07-05; 36 mld USD na kanadyjskie okręty, 2011-10-20).

Część państw, jak np. Rosja czy Norwegia, decyduje się na przezbrojenie dotychczasowych brygad i batalionów piechoty w sprzęt (w tym, m.in. w transportery gąsienicowe) umożliwiający sprawne operowanie na terenach północnych. Systematycznie rozwijany jest też potencjał obserwacji i monitorowania wydarzeń w regionie, zarówno przy wykorzystaniu samolotów patrolowych (14 HC-144A dla US Coast Guard, 2012-07-30) jak i systemów satelitarnych, czego przykładem mogą być kanadyjskie satelity RADARSAT1 i RADARSTAT2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.