Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niepokoje w Libii

Strategia i polityka, 02 listopada 2012

W środę rozpoczęły się w Libii jedne z najbardziej ostrych protestów przeciwko władzom. Wczoraj byli członkowie sił powstańczych okupowali parlament.

Na zdjęciu członkowie libijskich sił bezpieczeństwa niedaleko siedziby państwowego parlamentu / Zdjęcie: The Star

Według Agence France-Presse niepokoje w stolicy kraju, Trypolisie, rozpoczęły się jeszcze w środę wieczorem i trwały przez cały czwartek. Niezadowoleni z obecności w składzie nowo powołanego rządu premiera Aliego Zeidana osób z byłych kręgów władzy obalonego Muammara Kaddafiego, otoczyli jego siedzibę, a także kilka innych budynków administracji państwowej.

Wydarzenia potwierdzają niestabilną sytuację polityczną, jaka panuje w Libii praktycznie od czasu obalenia Muammara Kaddafiego w październiku 2011 (Muamar Kaddafi został zabity, 2011-10-20, Koniec operacji libijskiej, 2011-10-31). Nieskuteczna władza centralna, ograniczająca swe wpływy praktycznie do stolicy, nie jest w stanie kontrolować obecnych w Libii byłych grup partyzanckich, które przeistoczyły się w zbrojne ugrupowania trzymające władzę w wybranych częściach kraju.

Taka sytuacja sprzyja aktywności ugrupowań terrorystycznych, których działania stają się coraz bardziej niebezpieczne nie tylko dla władz centralnych, ale także ich zagranicznych sojuszników. Jednym z przykładów tego stanu rzeczy były wydarzenia z 11 września br., kiedy bojownicy powiązani najprawdopodobniej z Al-Kaidą zaatakowali amerykański konsulat w Bengazi na północy kraju, zabijając m.in. ambasadora USA w Libii, Chrisa Stevensa (Antyamerykańskie protesty na Bliskim Wschodzie, 2012-09-13).

W celu pomocy władzom centralnym w zwalczaniu działających w kraju ugrupowań terrorystycznych, USA zdecydowały się na sfinansowanie szkolenia nowej libijskiej formacji sił specjalnych, kontrolowanej przez rząd w Trypolisie (USA wyszkoli libijskich komandosów, 2012-10-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.