Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

A jednak A330 MRTT?

Lotnictwo wojskowe, 02 listopada 2012

Według nieoficjalnych informacji indyjskich mediów, zwycięzcą przetargu na 6 wielozadaniowych samolotów tankujących dla wojsk lotniczych tego państwa okazał się Airbus A330 MRTT.

A330 MRTT australijskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: Airbus Military

Przetarg na nowe zbiornikowce dla wojsk lotniczych trwa 2010 i jest to już jego druga odsłona. Zwycięzcą wcześniejszej również został produkt Airbusa, pokonując odmianę rosyjskiego Ił-76. Ze względu na negatywną opinię ministerstwa finansów, cała procedura została anulowana i rozpoczęta od nowa (A330-200 MRTT za drogie dla Indii, 2010-02-01).

W toczącym się od 2010 przetargu pierwotnie startowało trzech oferentów, jednak w 2011 z wyścigu o indyjski kontrakt wycofał się amerykański Boeing (Boeing poza przetargiem w Indiach, 2011-01-25).

O możliwym zwycięstwie Airbusa mówiło się od dawna. Eksperci śledzący losy przetargu zwracali w tym względzie uwagę m.in. na przewagę europejskiego producenta nad rosyjskim konkurentem, jeżeli chodzi o pakiet serwisowy oraz ofertę wsparcia technicznego. Ponadto przypominano też na złe doświadczenia New Delhi w eksploatacji Ił-78MKI, które obecnie znajdują się we flocie indyjskich wojsk lotniczych. A330 osiągnął też lepsze wyniki od rosyjskiego produktu, w czasie przeprowadzonej w przeszłości serii prób i testów porównawczych.

Jeszcze przed ogłoszeniem zwycięzcy przetargu, New Delhi zaczęło rozważać miejsce przyszłej dyslokacji planowanych do nabycia zbiornikowców (Indyjskie tankowce na wschód, 2012-08-21). Najprawdopodobniej będą one bazowane na wschodzie kraju. Decyzja ta ma pozwolić Indiom na zwiększenie promieniu operacyjnego wykorzystywanych myśliwców w kontekście strategicznej rywalizacji z ChRL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.