Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeszcze droższy Tejas

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 grudnia 2012

Indyjskie media informują, powołując się na źródła rządowe, o przeznaczeniu przez władze dodatkowych środków finansowych na rozpoczęcie produkcji seryjnej lekkich myśliwców HAL Tejas.

Tejas to samolot wielozadaniowy o maksymalnej masie startowej 13,5 t, zasięgu do 3000 km i prędkości maksymalnej Ma1,8. Może zabierać ponad 4 t wyposażenia / Zdjęcie: vishak

Według Business Standard, ministerstwo obrony Indii przekazało w ostatnim czasie dodatkowe środki finansowe na rozpoczęcie produkcji seryjnej Tejasów. Wartość pomocy wynosi równowartość ok. 280 mln USD. Szacuje się, że koszt realizowanego od 30 lat programu budowy rodzimego indyjskiego myśliwca, przekroczy w ten sposób 2,5 mld USD.

Dodatkowe fundusze przeznaczono na dokończenie budowy linii montażowej myśliwców w zakładach w Bangalore. Państwowy koncern lotniczy Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL), rozważał już m.in. zwrócenie się o pomoc w tej sprawie do czołowych światowych producentów lotniczych, w tym europejskiego Eurofighter GmbH. Do tej pory HAL dostarczył jedynie samoloty prototypowe oraz kilkanaście egzemplarzy z produkcji niskoseryjnej.

W pierwszej kolejności New Delhi planuje wprowadzenie do służby partii 20 Tejasów, zamówionych jeszcze w 2005. Maszyny trafiają do 45. eskadry w Sulur niedaleko Coimbatore, zastępując wyeksploatowane MiGi-21. Docelowo Hindusi planują zakup około 300 myśliwców. Większość z nich zostanie przekazana wojskom lotniczym, jednak część (40 egz.) będzie wykorzystywana przez marynarkę wojenną (Pokładowy Tejas oblatany, 2012-04-28).

Problemy z uruchomieniem linii montażowej Tejasów dopisują się do długiej listy przeszkód, opóźniających oficjalne wprowadzenie myśliwców do służby. We wrześniu br., przedstawiciele wojsk lotniczych Indii poinformowali o konieczności poddania maszyny dodatkowym testom, co wpłynie na przesunięcie osiągnięcia wstępnej gotowości bojowej na drugą połowę 2013 i pełnej gotowości na 2015 (Tejas dopiero po 2015?, 2012-09-06Tejas dopiero po 2015?, 2012-09-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.