Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły porozumienia o zakupie AW159

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 18 stycznia 2013

Finmeccanica potwierdziła i opublikowała szczegóły dotyczące zakupu przez Koreę Południową 8 śmigłowców ZOP AW159.

Prototyp morskiej wersji AW159 Wildcat dla Royal Navy w czasie ubiegłorocznych testów / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Decyzję w sprawie zakupu AW159 południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA ogłosiła 15 stycznia br. (A jednak AW159, 2013-01-15). Włosko-brytyjska konstrukcja pokonała ofertę Sikorsky Aircraft, MH-60R Seahawk (Bliski zakup Seahawków przez Seul, 2013-01-03). Głównym kryterium wyboru miała okazać się niższa cena, która w przypadku AgustyWestland – według nieoficjalnych danych – wynosi 567 mln USD.

Informacje opublikowane wczoraj przez koncern Finmeccanica, właściciela brytyjsko-włoskiej spółki, potwierdzają, że wartość jej oferty (która może zostać jeszcze skorygowana w czasie ostatniego etapu negocjacji) wynosi ok. 560 mln USD. Składa się na nią wartość wiropłatów, pakiet części zamiennych, szkoleniowy oraz koszty pełnego serwisu w pierwszym okresie użytkowania. Przedstawiciele Finmeccanica deklarują, że z wymienionej kwoty ok. 200 mln USD przypadnie poddostawcom i podwykonawcom.

Dostawy zakupionych przez Seul AW159 rozpoczną się w 2015, a zakończą rok później. Włosi nie podali danych dotyczących offsetu oraz udziału lokalnych przedsiębiorstw w realizacji przyszłego kontraktu. Można jednak spodziewać współpracy m.in. z Dodaam Systems oraz Firstec, specjalizującymi się w dostawach elementów uzbrojenia oraz systemów szkoleniowych dla lotnictwa. Europejska spółka zawarła już w przeszłości odpowiednie porozumienia z obydwoma podmiotami (AugustaWestland w Korei Płd., 2012-09-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.