Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dania wznawia przetarg na myśliwce

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 marca 2013

Ministerstwo obrony Danii postanowiło wznowić przetarg na dostawę 30 samolotów wielozadaniowych. Mają one zastąpić przestarzałe myśliwce F-16.

Cztery duńskie F-16 Fighting Falcons w formacji z latającym tankowcem KC-135 Stratotanker / Zdjęcie: USAF – Tech. Sgt. Kevin Wallace

Pierwotnie przetarg na dostawę 48 samolotów wielozadaniowych Dania ogłosiła w 2007. Został on jednak wstrzymany w 2009 z powodu kryzysu ekonomicznego (Duńczycy odkładają decyzję, 2009-10-23). Wcześniej z udziału w przetargu zrezygnował Eurofighter, którego przedstawiciele uznali, że Duńczycy faworyzują amerykańskie myśliwce stealth F-35. Uczestniczą oni bowiem w programie JSF jako partner najniższego, 3. stopnia. Od kilku lat F-35 jest jednak silnie krytykowany w Kopenhadze ze względu na wysoką cenę i opóźnienie programu (Dania rezygnuje z F-35?, 2010-03-17). Duńczycy rozpoczęli nawet rozmowy z Boeingiem na temat zakupu myśliwców F/A-18E/F.

Tym razem udział w przetargu wezmą zapewne udział wszyscy kluczowi zachodni producenci myśliwców wielozadaniowych (Eurofighter w duńskim przetargu, 2011-04-07). W grę wchodzi Boeing z F/A-18E/F Super Hornet, Lockheed Martin z F-35 Lightning II, Saab z JAS 39 Gripen NG i Eurofighter z Typhoonem. Interesy tego ostatniego będzie reprezentować jego główny udziałowiec (46%) – EADS. Wskazanie zwycięzcy przetargu jest spodziewane w połowie 2015. Planowane zamówienie zostało zmniejszone do 30 samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.