Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Bogdan Wierzba

Pod patronatem burmistrza Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy 30 kwietnia na lotnisku Warszawa-Babice odbyły się Ogólnopolskie Zawody Modeli Aircombat pn. I Bitwa o Bemowo. Organizatorem pierwszej tak widowiskowej imprezy w stolicy było Bemowskie Centrum Kultury, we współpracy z Aeroklubem Warszawskim i Centrum Usług Logistycznych MSWiA Lotnisko Warszawa-Babice.

Powietrzna bitwa modeli samolotów z I wojny światowej / Zdjęcie: Maciej Adamek - pogotowiereklamowe.pl

Pomysł zorganizowania zawodów aircombat na Bemowie zrodził się podczas takich samych zawodów w Górze Kalwarii, w listopadzie 2010. Tam padł rekord, jeśli chodzi o liczbę startujących. Widząc wielki entuzjazm 41 startujących zawodników, w tym 9 pilotów z Artbemu, oraz wielką wolę tego środowiska do działań wolontarystycznych na rzecz popularyzacji aircombatu w kraju, uznaliśmy że warto tak medialną imprezę zorganizować w Warszawie. Jak się okazało, była to decyzja słuszna. Zainteresowanie mediów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. I Bitwę o Bemowo relacjonowały: TVP Warszawa, TVN24, Kronika.waw.pl, Radio RMFFM, Antyradio oraz Radio internetowe Bemowo FM.

W określonym terminie przed imprezą zarejestrowało się 38 pilotów z całej Polski. Ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 35 zawodników w konkurencji WWII, tzn. półmakiet samolotów z okresu II wojny światowej, oraz 11 modelarzy-pilotów w konkurencji WWI - modeli maszyn wojskowych z czasów I wojny światowej. Co prawda nie udało się ustanowić nowego rekordu frekwencji, ale jak na pierwszy raz w Warszawie liczba 35 pilotów jest faktem pozwalającym na optymistyczne myślenie o następnych edycjach zawodów.

Pisząc w największym skrócie, zawody modeli aircombat to pełne realizmu bitwy powietrzne. Zależnie od liczby zgłoszonych zawodników, w poszczególnych walkach ogląda się 6-10 modeli RC - latających jednocześnie! Zgodnie z wymogami regulaminu, modele są półmakietami prawdziwych samolotów wojskowych. Te niewielkie samolociki z napędem elektrycznym, zbudowane z pianki, mają rozpiętość 70-86 cm (jednosilnikowe) i 70-100 cm (wielosilnikowe) oraz masę nie większą niż 550 g. Wyposażone są w 10-metrowe taśmy z krepiny, a zadaniem pilotów jest dokonanie jak największej liczby cięć taśm konkurentów. Odcinanie odbywa się za pomocą śmigła - żadne inne patenty ułatwiające odcinanie nie są dopuszczalne (np. ostre krawędzie skrzydeł).


Skrzydlata Polska - 07/2011
Drukuj Góra