Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Derek Bower

Zgodnie z planem modernizacji floty Obrony Powietrznej Wielkiej Brytanii z Royal Air Force oficjalnie wycofano myśliwce Panavia Tornado F-3 w wersji przechwytującej ADV (Air Defence Variant). W związku ze stopniowym ograniczeniem liczby jednostek Tornado F-3 oraz samych myśliwców w ostatnich latach, dwudziestopięcioletnie samoloty zostały obecnie zastąpione przez samoloty Eurofighter Typhoon ADV.

Tornado F-3 w wersji ADV był często wykorzystywany za granicą; na  zdjęciu samoloty w drodze z bazy RAF Akrotiri na Cyprze / Zdjęcie: Derek  Bower

Ostatnie Tornada F-3 służące w 111(F) Squadron miały swoją bazę w Leuchars w Szkocji, gdzie 22 marca miała miejsce oficjalna uroczystość rozwiązania jednostki.

Tornada ADV miały zastąpić będące w użyciu myśliwce przechwytujące Lightning i Phantom. Pierwszy lot Tornada F-2 odbył się 5 marca 1984; osiemnaście samolotów skonstruowano i dostarczono do jednostki konwersji 229 OCU w Coningsby. W wyniku licznych istotnych modyfikacji z modelu F-2 powstał model F-3, w którym dodane zostały kolejne dwa pylony podskrzydłowe oraz silniki Rolls Royce RB199 Mk 104. Pierwszy lot tego F-3 odbył się z zakładów British Aerospace w Warton 20 listopada 1985, po czym w 1986 samolot ten dołączył do uzbrojenia bazy RAF w Coningsby. Od tamtej pory powstały jeszcze 152 egzemplarze, które w okresie 25 lat służyły w 11 eskadrach bojowych lub w jednostkach OCU.

W ciągu wielu lat służby F-3 był używany podczas brytyjskich i NATO-wskich działań w Iraku oraz Bośni, a także podczas ćwiczeń w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach. Najdłuższy okres ciągłej eksploatacji F-3 rozpoczął się w 1988, kiedy zastąpił on McDonnell Douglasa w działaniach nadzorujących przestrzeń powietrzną nad Falklandami. Obecnie działania te są wykonywane przez Typhoony, które weszły w użycie, zastępując F-3 we wrześniu 2009.

W Wielkiej Brytanii F-3 pozostawał w stanie gotowości (QRA - Quick Reaction Alert) do obrony brytyjskiego terytorium, operując z baz RAF w Leuchars, Coningsby oraz Leeming. Baza w Leuchars i 111(F) Squadron były ostatnimi jednostkami, w których myśliwce F-3 pozostawały w stanie QRA, a ostatnia tego typu służba Tornada F-3 miała miejsce 14 marca 2011, gdy bazowany w Leuchars 6. Dywizjon dysponujący nowymi myśliwcami Typhoon przejął tę rolę.

Tornada F-3 w służbie RAF podlegały nieustannym modernizacjom, powstał także program, by umożliwić F-3 działanie w misjach zwalczania systemów obrony przestrzeni powietrznej przeciwnika - SEAD (Suppression of Enemy Air Defence). Pierwszą taką modernizację wprowadzono w 2003; F-3 został wyposażony w dwa przeciwradarowe pociski rakietowe ALARM (Air Launched Anti Radar Missiles). W owym czasie jedynie 11(F) Squadron, stacjonujący w bazie RAF Leeming, używał tak zmodyfikowanej wersji, nazwanej nieoficjalnie EF-3. Program ten nie był jednak kontynuowany, a dalszych lotów F-3 wyposażonych w pociski ALARM zaniechano.


Skrzydlata Polska - 09/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.