Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Emocjonująco i niezwykle widowiskowo przebiegały finały Mistrzostw Europy Modeli Latających na Uwięzi, rozgrywane na stadionie Arena Częstochowa i na lotnisku Rudniki. Medale zdobyli najlepsi. Ken Morrissey został mistrzem Europy w konkurencji prędkościowej F2A, Igor Burger ze Słowacji w akrobacji F2B. Zespoły Pascal Surugue, Georges Surugue z Francji oraz Siergiej Andriejew i Oleg Worobiew z Rosji zdobyli ex aequo złoto w wyścigach F2C, a Paweł Ereklintcew z Rosji zwyciężył w walkach powietrznych F2D.

Finałowy wyścig w F2C - pełna emocji rywalizacja / Zdjęcie: Wioletta Gradek-Konieczna

To były mistrzostwa rekordowe - zarówno pod względem liczby uczestników, jak i osiągniętych wyników. Padło kilka rekordów świata - komentuje Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego.

Wielkie emocje towarzyszyły ostatniej kolejce lotów w konkurencji F2A prędkościowej. To właśnie w tej klasie padło kilka rekordów świata. Najpierw Sándor Kalmár, reprezentant Węgier osiągnął w poniedziałek prędkość 303,8 km/h ustanawiając nowy rekord świata. Ale szybko pobił go Brytyjczyk Ken Morrissey, uzyskując prędkość 304,3 km/h. I każdego dnia poprawiał ten wynik - na 304,4 km/h i na 305,9 km/h. Po środowych lotach nie ukrywał, że marzy mu się jeszcze jeden rekord świata w ostatnim dniu rozgrywek. I zrobił jak zapowiedział. Podczas finałowych rozgrywek w piątek pobił kolejny rekord świata, pilotując swój model z prędkością aż 307,4 km/h! - To efekt wielu tygodni, wielu miesięcy ciężkiej pracy, intensywnego treningu - mówił po zawodach Ken Morrissey.

Drugie miejsce w tej konkurencji oraz srebrny medal zdobył Sándor Kalmár z Węgier, a trzecią lokatę i brąz wywalczył Paul Eisner z Wielkiej Brytanii. Najlepszy z Polaków Paweł Praus zajął 21 miejsce. Artur Miś uplasował się na 26 lokacie, a Tomasz Sobala na 29 pozycji. Robert Holeczek zajął 35 miejsce. Drużynowo najlepsza była Wielka Brytania. Za nią znalazły się Węgry i Ukraina. Polska zajęła siódme miejsce. Mistrzem Europy juniorów został Rosjanin Denis Szaliachow. Tomasz Sobala był czwarty wśród juniorów.


Skrzydlata Polska - 09/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.