Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irak chce kupić Strykery M1135

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 26 lipca 2013

Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała amerykański Kongres o możliwej sprzedaży Irakowi transporterów opancerzonych Stryker M1135 w odmianie wozu wykrywania skażeń.

Zakup Strykerów M1135 wpisuje się w podejmowane przez Bagdad działania zmierzające do uzyskania przez irackie siły zbrojne zdolności do prowadzenia klasycznego konfliktu zbrojnego z innym państwem. Podobnie jak wprowadzanie do służby czołgów M1A1 Abrams, czy samolotów wielozadaniowych F-16IQ / Zdjęcie: US Army

Informacja na ten temat została przesłana do Kongresu wczoraj. Zawiera ona w sobie zamówienie na dostawę 50 transporterów Stryker M1135 wraz z wyposażeniem dodatkowym. W jego skład wchodzą m.in. osadzone na kołowych platformach transportowych zestawy do odkażania DECON 3000 i M26 Commercial JSTDS, radiostacje AN/VRC-89 i AN/VRC-90 (SINCGARS) z modułami GPS, maski przeciwgazowe M40A1 oraz przenośne zestawy do: wykrywania skażeń chemicznych LCD-3 i GID-3, wykrywania gazów bojowych w powietrzu MultiRAE PLUS, wykrywania skażeń radiologicznych AN/VDR-2 i oceny stopnia skażenia chemicznego otoczenia M256 CADK.

Dodatkowo, strona zamawiająca chce też nabyć środki przechowywania i przewozu zakupywanego wyposażenia, dokumentację techniczną, części zamienne oraz urządzenia łączności radiowej. Wartość potencjalnego zamówienia wynosi 900 mln USD.

Za realizację porozumienia odpowiadać ma General Dynamics Land System oraz Karcher Futuretech, DRS Technologies, Smiths  Detection i Federal Resources. Przyszła umowa nie przewiduje offsetu.

Przesłane do Kongresu zgłoszenie potwierdza wcześniejsze doniesienia o próbach zakupu Strykerów (Irak zainteresowany Strykerami, 2012-11-21). Z tą różnicą, że pojawiające się jesienią 2012 informacje wskazywały na chęć pozyskania przez Bagdad jedynie 30 transporterów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.