Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnie Abramsy dla Iraku

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 września 2012

Ambasada USA w Bagdadzie poinformowała o przekazaniu wojskom lądowym Iraku ostatniej transzy czołgów M1A1M Abrams.

Iracki czołg M1A1M Abrams. Odmiana dostarczana do Iraku jest uproszczona, m.in. pozbawiono ją pancerza z wkładami ze zubożonego uranu /Zdjęcie: U.S. Army

Czołgi zostały przekazane 27 sierpnia na terenie Combat Training Centre w Bismaji. Zamówienie na 140 M1A1M dla irackich sił zbrojnych zostało złożone w 2008. Wartość kontraktu szacowana była wówczas na 860 mln USD. Pierwsze Abramscy zaczęły wchodzić w wyposażenie 9. Dywizji jeszcze w 2009 (Irackie Abramsy do września, 2010-07-23).

Wprowadzenie do służby Abramsów jest elementem szerszego programu modernizacyjnego sił zbrojnych Iraku. Jego wartość szacuje się na 12 mld USD. Poza czołgami zakłada on nabycie, m.in. myśliwców F-16C/D Block 52 (Irackie F-16 w 2014, 2012-08-22) czy BTR-4E (Irak odrzucił BTR-4E?, 2012-05-21).

Modernizacja irackich sił zbrojnych związana jest z potrzebą podniesienia ich potencjału operacyjnego. Koncentrując się w minionych latach przede wszystkim na zwalczaniu rebelii wewnętrznej, Bagdad zaniedbał programy związane z unowocześnieniem wykorzystywanego sprzętu ciężkiego. Problem ten dotyczy, m.in. artylerii, która poza ponad tysiącem amerykańskich moździerzy kalibrów 82 i 120 mm, dysponuje jedynie ok. 100 haubicami kalibru 155 mm, z których większość to holowane M198.

Według przedstawicieli władz wojskowych Iraku, kraj ten uzyska pełną samodzielność militarną dopiero w okresie 2020-2024 (Samodzielny Irak po 2024, 2011-11-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.